Preskočiť na hlavný obsah

Staroveký Egypt za 30 sekúnd, Vedecké objavy za 30 sekúnd

Ak hľadáte pútavé a zrozumiteľné encyklopédie pre deti, odporúčam siahnuť po sérii za 30 sekúnd. Doteraz v slovenčine vyšli Zem za 30 sekúnd, Mýty za 30 sekúnd (písala som o nich TU), Ľudské telo za 30 sekúnd, sériu nedávno doplnili Vedecké objavy za 30 sekúnd a Staroveký Egypt za 30 sekúnd, o ktorých vám dnes prinášam článok. V angličtine je ich ale ešte viac - o vesmíre, o oceánoch, o počasí, o mozgu, o hmyze aj o Leonardovi Da Vinci.


Autori a ilustrátori sa na týchto knihách menia, napríklad na knihách Zem za 30 sekúnd aj Mýty za 30 sekúnd pracovala Anita Ganeri, je autorkou mnohých encyklopédií, u nás je známa najmä vďaka sérii Hrozný zemepis. Vedecké objavy za 30 sekúnd napísal astrofyzik a uznávaný autor populárno-náučných kníh pre deti Dr. Mike Goldsmith. Autorkou knihy Staroveký Egypt za 30 sekúnd je Cath Senker, editorka mnohých populárno-náučných kníh pre deti, za konzultantku si vzala egyptologičku z Harvardsej univerzity Dr. Jarquelyn Williamson. Všetky spomínané tituly ilustroval Melvyn Evans, anglický grafik a ilustrátor kníh pre deti a dospelých.


Tieto encyklopédie majú spoločnú štruktúru. Každá obsahuje 30 faktov rozdelených do rôznych oblastí, ktoré je dieťa schopné prečítať za pol minúty, čiže ide o krátke a stručné informácie. Každému faktu je venovaná jedna dvojstrana, pričom na pravej strane je ilustrácia doplnená poznámkami a na ľavej samotný text. 

Okrem toho v nich nájdete 3-sekundové pointy, čiže akési zhrnutie problematiky do jednej vety, 3-minútové výzvy, čo sú zas akési experimenty, ktoré si deti môžu samé zrealizovať a ako v každej dobrej encyklopédii aj v týchto nájdete slovník, register pojmov a navyše odporúčania na ďalšie knihy venujúce sa daným témam. 

Čítajú sa ľahko, sú prehľadné, pútavé, pekne graficky spracované a hlavne zábavné. Určené sú pre školákov, avšak vďaka tomu, že ilustrácie sú dostatočne veľké a výstižné, so správnym prístupom sa dajú čítať i s deťmi menšími. V podstate im stačí opisovať obrázky, ktoré ich zaujmú a informácie im postupne nabaľovať. Už v mladosti ma fascinoval Staroveký Egypt, pamätám si ako som hltala každú knihu s touto témou, na ktorú som naďabila v knižnici, dokonca som jeden čas uvažovala nad tým, že pôjdem študovať egyptológiu. Preto ma potešilo, keď som zistila, že vydavateľstvo Slovart plánuje v sérii za 30 sekúnd vydať práve túto knihu a nevedela sa jej dočkať. Očakávania splnila dokonale.


Kniha Staroveký Egypt za 30 sekúnd sa venuje týmto oblastiam:

Starovekí Egypťania
V tejto kapitole sú základné informácie o Starovekom Egypte – dozvieme sa, že išlo o bohatú civilizáciu, ktorá sa rozprestierala okolo rieky Níl, ako dlho existovala, že sa živila obchodom aj poľnohospodárstvom a tiež niečo o jej vládcoch - faraónoch.

Doma
Táto kapitola sa venuje každodennému životu starovekých Egypťanov – kde bývali, ako jedli, ako sa obliekali.

Živobytie
Dozvieme sa aké profesie starovekí Egypťania vykonávali.

Zábava a hry
Chudobní, bohatí, všetci mali radi hudbu a hry.

Náboženstvo a posmrtný život
Kľúčová oblasť kultúry starovekého Egypta.

Obchodovanie a vojny
O tom ako starovekí Egypťania cestovali a viedli vojny. Ako fungoval výmenný obchod a kde sa praktizoval? Kto bol súčasťou armády? To všetko sa dozviete v tejto kapitole.

Táto kniha je ideálna pre všetkých malých vedátorov a vedátorky. Veda je za každým aspektom nášho života, od jedla, oblečenia, bývania až po zdravie.


Kniha Vedecké objavy za 30 sekúnd sa venuje týmto oblastiam:

Starovekí Gréci
Dozvieme sa, že prví vedeckí myslitelia boli Starovekí Gréci, ktorí chceli pochopiť podstatu vesmíru. Začali myslieť logicky, vesmír vysvetľovali pomocou matematiky, svet pomocou prvkov.

Vedecká revolúcia
12. storočie, Európania začínajú myslieť a experimentovať. V tejto kapitole sa dozvieme o magnetizme, elektrine, pohybe, bunkách, gravitácii a svetle.

Vek rozumu
Alebo tiež Osvietenstvo. 18. storočie a jeho teórie.

Priemyselná revolúcia
19. storočie. Obdobie obrovského rozvoja vedy a techniky, vznik množstva vynálezov. Čo je to elektromagnetizmus, energia, evolúcia, mikroorganizmy, genetika? Prečítajte si v tejto kapitole.

Moderná veda
20. storočie. Vedci zistili, že mnoho poznatkov je chybných a tak začala nová éra objavov. Jadrová energia, teória relativity, pohyb kontinentov, chémia života, princíp neurčitosti sú témy tejto kapitoly.

Súčasná veda
Vznik medzinárodných vedeckých tímov. Veľký Tresk, DNA, Genetická modifikácia, Štandardný model,Teória strún.
Staroveký Egypt za 30 sekúnd/Vedecké objavy za 30 sekúnd
Text: Cath Senker, Dr. Jacquelyn Williamson/Dr. Mike Goldsmith
Ilustrácie: Melvyn Evans
Slovart, 2018


Za poskytnutie recenzných výtlačkov ďakujem vydavateľstvu Slovart.


Komentáre