Preskočiť na hlavný obsah

Ako to funguje? Zvieratá

Autori ako Nikola Kucharská pochopili, že nové veci je možné podať tak, aby deti bavili. Na svojom konte má niekoľko kníh. Určite si spomínate na jednu, obrázkovú mapu Cesta okolo sveta, ktorá v slovenčine vyšla minulý rok vo vydavateľstve Vakát.
Aj v prípade titulu Ako to funguje? Zvieratá sa jej podarilo vytvoriť perfektnú náučnú knihu. Je názorná, hravá, so štipkou humoru a s komiksovými vsuvkami, pri čítaní ktorej sa malý čitateľ zabáva na vtipných ilustráciách, tu a tam si prečíta popisky na boku a hlavička nebadane nasáva.


Kniha Ako to funguje? Zvieratá je koncipovaná ako kockovaný zápisník, do ktorého dedko svojej zvedavej vnučke Kláre kreslí priečne rezy zvierat, na ktoré sa vypytuje. Kniha je rozdelená na 4 časti. Prvá časť sa zameriava na domácich miláčikov, druhá na zvieratá z farmy, tretia je o zvieratách, ktoré môžeme vidieť v parku a posledná, štvrtá časť, je o lesných zvieratách.


Každá kapitola začína dvojstranovou ilustráciou na tému, ktorej sa bude venovať, s množstvom rôznych vtipných detailov, s komiksovými bublinami (tie sú nakreslené ako myšlienky zvierat a aj z nich sa deti dozvedia veľa užitočných vecí) a nekonečným zoznamom otázok malej Kláry:

Deduško, prečo vidí mačka v noci lepšie ako ja? A prečo pradie? Prečo si moja ara tak smiešne šuchorí peria na tvári? Žaba počuje, ak nemá uši? Prečo sliepka tak smiešne myká hlavou? Ako funguje kravské vemeno? Prečo majú líšky také veľké uši a je pravda, že vlky zavýjajú na mesiac?


Ochotný dedko vezme zakaždým do rúk zápisník, pero a všetko jej pekne nakreslí a vysvetlí. Veď vizuálne sa nové veci najľahšie naučíme.
Keď nakreslí žalúdok, vkreslí do neho aj konkrétnu potravu, ktorú dané zviera žerie. Keď chce vyjadriť svižnosť veveričky, do prierezu nohy jej nakreslí malú vevericu skákajúcu na trampolíne. Keď chce zdôrazniť, že medveď je múdry a učenlivý, k obrázku mozgu dokreslí počítač. Keď chce znázorniť aký zvuk zviera vydáva, tak mu dokreslí zvláštny stroj a nazve ho kvíkadlo, či generátor bľačania. Strojmi si pomáha i v prípade, že chce vysvetliť charakteristické črty zvierat. Napríklad holubovi nakreslí vyhľadávač umytých okien a čistých parapetov, ktorý je prepojený so zhadzovaním trusu. 


Na záver pre každého milovníka zvierat uviedla Nikola Kucharska zopár tipov na povolania súvisiace so zvieratami. Čím chceš byť až vyrastieš? Veterinárom, či skôr zoológom alebo nebodaj zvieracím psychológom? Inšpirovať sa deti tiež môžu vedcami, lekármi a biológmi, o ktorých si v tejto knihe môžu prečítať základné informácie.

Ako to funguje? Zvieratá
Text a ilustrácie: Nikola Kucharská
Stonožka, 2018


Komentáre