Preskočiť na hlavný obsah

David McKee a jeho slon Elmer

Vydavateľstvu Verbarium sa tento rok podarilo úžasné prekvapenie! Do slovenčiny preložilo a vydalo dokonca až dve knihy o slávnom slonovi Elmerovi.


Kniha Elmer po prvýkrát vyšla v roku 1968, jej druhé vydanie v roku 1989. Je to teda riadny starček. Autor David McKee knihu Elmer napísal ako reakciu na rasizmus, s ktorým sa stretla jeho dcéra ako dieťa, má totiž anglo-indický pôvod a teda trochu tmavšiu pokožku. David McKee napísal zatiaľ 34 kníh o tomto pestrofarebnom slonovi a vo viacerých z nich reaguje na aktuálnu situáciu vo svete, napríklad v knihe Elmer and the Hippos (2003) píše vlastne o imigrácii. 
Knihy Davida McKeea boli preložené do viac, než 50 - tich jazykov, teším sa, že teraz si ho môžeme prečítať i v slovenčine.


ElmerKniha Elmer je o odlišnosti, o tom, že každý máme jedinečné vlastnosti a tak je to dobre. Elmer hýri všetkými farbami, no ako to už býva, túži vyzerať ako obyčajný slon. Trápi sa, že ostatní sa mu smejú a tak odíde do džungle kde nájde krík so sivými bobuľami. Váľa sa v nich dovtedy až kým z neho nie je sivý slon. Stane sa však niečo nečakané. Ostatné slony ho nespoznávajú, neprijímajú ho medzi seba. Potom začne pršať a dážď odhalí Elmerovu pôvodnú farbu. Ostatné slony sa tešia, že majú svojho zábavného, pestrofarebného slona späť a Elmer pochopí, že jeho priatelia ho majú radi práve preto, aký je.Elmer a dúhaKniha Elmer a dúha je u nás možno o kúštik obľúbenejšia ako pôvodný príbeh o tomto patchworkovom slonovi. Rozumiem dôvodom. Veď v tomto príbehu dúha stratí svoje farby! Elmer sa rozhodne dúhe podarovať tie svoje a ide hľadať koniec dúhy. Je v tom trochu napätia. Ako bude Elmer vyzerať, ak daruje dúhe svoje farby? Stratí ich? Stane sa obyčajným, sivým slonom? Celá džungľa je na nohách, iba opice sa smejú, že koniec dúhy sa nedá nájsť.
Elmer obavy ostatných nepociťuje, koná bez váhania a nezištne a tak sa malí čitatelia vďaka nemu dozvedia, aké dôležité je vedieť sa podeliť.


Knihy o Elmerovi žnú úspech na celom svete. Určite tomu pomáha dobrý marketing, no nedá sa poprieť, že David McKee vytvoril veľmi sympatickú, vtipnú a milú postavičku. Elmer svojim zjavom, nesebeckým konaním a dobrom, ktoré rozdáva jednoducho musí chytiť za srdcia detí i dospelých. 


Elmer/Elmer a dúha
Text a ilustrácie: David McKee
Verbarium 2018Komentáre