Preskočiť na hlavný obsah

Každodenné cesty obyčajných vecí

Denne použijeme neskutočne veľa predmetov. Vieme však ako sa k nám dostanú? Proces od získania suroviny, cez jej spracovanie, distribúciu hotového výrobku až po predaj je fascinujúci. Kniha Každodenné cesty obyčajných vecí dáva nahliadnuť do zákulisia toho ako veci vznikajú a fungujú.


S Mimi nás zaujala výroba papiera a vznik knihy. Za tým, aby si mohla nakresliť obrázok na list papiera je veľa práce. A pri čítaní o zrode knihy sa aktívne zapájala. Vďaka môjmu blogovaniu o niektorých procesoch vedela.
V tesnom závese záujmu bola cesta čokolády od stromu až po maškrtné brušká.


Pri putovaní banánov sme sa porozprávali o dôležitosti papapnia lokálneho ovocia a zeleniny. A poučila som sa aj ja. Netušila som, že pestovatelia strapce banánov obaľujú do igelitových vriec, aby ich tak ochránili pred hmyzom. Ďalší plast sa používa pri preprave - medzi trsy banánov sú vkladané penové vypchávky.


Samozrejme, veľkou témou bola u nás aj cesta hovienka cez čističku odpadových vôd. Nejaký ten chichot bol pri čítaní.Kniha Každodenné cesty obyčajných sa nám veľmi páči a tak vám ju môžeme len a len odporúčať.

Každodenné cesty obyčajných vecí
Text: Libby Deutsch
Ilustrácie: Valpuri Kerttula
Preklad: Zdenka Hudáková
Počet strán: 48
Slovart, 2019

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Komentáre