Preskočiť na hlavný obsah

Ako to funguje? Ľudské telo


Nikola Kucharská tvorí náučné knihy pre deti, ktoré sú nápadité, hravé, humorné. Informácie podáva prostredníctvom ilustrácií, krátkych popiskov a komiksových bublín.Tak ako v knihe Ako to funguje? Zvieratá, o ktorej som písala TU, aj v tejto knihe sa stretávame s Klárou a jej dedkom. Klára má množstvo otázok, tentokrát o ľudskom tele a dedko jej odpovedá prostredníctvom kresieb, ktoré vždy načrtne do kockovaného zápisníka.


Kniha je rozdelená na štyri tematické okruhy: 
Ja a moja rodina, Zmysly a mozog, Zdravý spôsob života, U lekára. V nich postupne zistíme ako funguje telo. 
Spolu s Klárou a jej dedkom zabŕdneme do genetiky, pozrieme sa ako to vyzerá v maminom brušku, dozvieme sa niečo o zmysloch a nervovej sústave, prejdeme si tráviacu sústavu, dýchanie, fungovanie svalov, srdca a krvného obehu, kože, imunity a kostí.


V závere sú znázornené jednotlivé oddelenia v nemocnici, povolania súvisiace s medicínou a inšpiratívne osobnosti, ktoré sa preslávili v oblasti zdravotníctva.


Kniha Ako to funguje? Ľudské telo je písaná zložitejšie ako jej predchodkyňa, resp. téma ľudského tela je zložitejšia, preto si myslím, že text pochopia trochu väčšie deti, avšak s tými menšími sa dajú mnohé veci čítať prostredníctvom drobných ilustrácií nakreslených v tele Kláry. Tie sú výstižné a vtipné.


Každá téma začína plnofarebnou ilustráciou so spomínanými  komiksovými bublinami a množstvom detailov. Verím, že na týchto stranách malí čitatelia pobudnú istú chvíľu, pretože je na nich čo pozorovať, čítať, dozvedať sa, ale aj zabávať sa.Ako to funguje? Ľudské telo
Text a ilustrácie: Nikola Kucharská
Stonožka, 2019


Komentáre