Preskočiť na hlavný obsah

Nana Furiya: Namiko na hubách

Kniha Namiko na hubách je novinkou vydavateľstva Perfekt. Jej vydanie som očakávala veľmi netrpezlivo, zaujala ma obálka a fakt, že ju ilustrovala japonská autorka žijúca na Slovensku Nana Furiya. Keď som knihu zbadala na Bibliotéke, neváhala som ani sekundu. 


Sľubne vyzerajúca obálka, ktorú som niekoľko dní predtým obdivovala na internete, nesklamala. Kniha má nádherné ilustrácie. Bodaj by nie. Veď Nana Furiya je skúsená ilustrátorka, vyštudovala na Katedre grafiky a knižnej tvorby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave u prof. D. Kállaya a doteraz vytvorila ilustrácie k vyše 80 knihám (prevažne japonským, no jej diela sú prekladané aj do čínštiny, či kórejčiny). K niektorým napísala aj text. Tak je tomu i v prípade knihy Namiko na hubách.


Namiko na hubách vyšla v japonštine už v roku 2010 (hlavnú hrdinku nazvala podľa svojej dcéry). Potešilo ma, že týmto spôsobom autorka predstavila Slovensko vo svojej krajine. A že nás tak vystihla, lebo musíte súhlasiť, že Slováci sú vášniví hubári. 


Príbeh tejto knihy je o jednom dni, o jednom výlete do lesa. O pute medzi starými rodičmi a vnúčatami. O fantastickom dobrodružstve a trochu aj o strachu.


Namiko so svojim dedkom a bratancom ide do lesa na huby. Dedko svojej malej vnučke ukazuje rôzne huby, učí ju, ktoré sú jedlé a ktoré naopak, jedovaté. Namiko sa pohrúži do hľadania dubákov na polievku, no jej zrak odrazu upúta krásny červený klobúčik muchotrávky. 


Hlbšie v lese je ich viac a ona očarená sleduje klobúčik za klobúčikom až sa ocitne pred celou hŕbou muchotrávok. Namiko s muchotrávkami hrá naháňačku, tancuje s nimi a spieva pesničku:
čakanča - čančan, čakanča - čančan,
čančaka - čančaka, jappó - jappó


Muchotrávka červená sa v detských rozprávkach vyskytuje často a tak každé dieťa vie, že je to jedovatá huba. Túto jej vlastnosť si malý čitateľ môže uvedomiť cez bláznivé dobrodružstvo, ktoré Namiko s muchotrávkami zažije.
Na záver Namiko končí v náručí dedka a pri sušení nazbieraných húb u starých rodičov doma. Kniha ako stvorená do Prečítaného leta o starých rodičoch.


Len pre zaujímavosť vkladám obálku tejto knihy v japonskom jazyku:Link v úvode článku je affiliátny, ďakujeme!


Namiko na hubách
Text a ilustrácie: Nana Furiya
Perfekt, 2017PS: Nana Furiya spolu so svojim manželom, Petrom Uchnárom, ilustrovala knihu Maľovaná Abeceda autora Jána Smreka, vydanie z roku 1998, vyd. Elán. Nádhera, však? Komentáre