Preskočiť na hlavný obsah

Vyber si svoju rastlinku/Vyber si svojho maznáčika

Už som vám hovorila, že vydavateľstvo Albatros zbožňujem? Stále prichádzajú s nejakou peknou a nápaditou knihou a také sú aj novinky Vyber si svoju rastlinku...a nauč sa o ňu starať a Vyber si svojho maznáčika...a nauč sa o neho starať.


Každé dieťatko túži starať sa o nejakú živú bytosť a práve tieto dve knihy môžu vašej ratolesti pomôcť pri výbere. A nielen im, ale aj vám. Ako to myslím? Niekedy je deťom ťažké vysvetliť, že taký psík potrebuje stálu pozornosť, že ho treba kŕmiť, chodiť s ním pravidelne na prechádzky, ale sa mu aj venovať a hrať sa s ním. Deti doslova rodičom pília uši, dospelí sú zúfalí, niektorí podľahnú a nakoniec celá starostlivosť ostane na nich. Knihy Vyber si svoju rastlinku a Vyber si svojho maznáčika môže pomôcť celej rodine pri správnom výbere živej bytosti, ktorou rozšíria svoju rodinu. A v konečnom dôsledku sa pri tom zabavíte, dozviete všeličo nové a oko pohladíte peknými ilustráciami.


Kniha Vyber si svoju rastlinku...a nauč sa o ňu starať je pre všetky deti, ktoré sa v záhradke alebo medzi kvetmi cítia ako doma. Túžia pestovať, polievať a kochajú sa plodmi svojej práce.


Na začiatku knihy si deti urobia test a podľa dosiahnutého počtu bodov zatočia Rastlinkomatom - kolieskom, ktoré im ukáže, na ktorú rastlinku sú dostatočne zrelé, aby sa o ňu vedeli samostatne postarať. Niektoré rastlinky sú na starostlivosť menej náročné (klíčky, niektoré druhy zeleniny, bylinky), iné viac (citrusy, bonsaje, mäsožravé rastliny).


Okrem toho sa dozvedia koľko vody a slnečného svetla konkrétne rastlinky potrebujú, kedy sa sadia, ako ich pestovať a nakoniec ako ich používať - či sa dajú zjesť alebo je lepšie ich len pozorovať.


No a samozrejme je kniha plná zaujímavých informácií a inšpirácií. Vedeli ste napríklad, že kaktusy sa vo svojej domovine, v južnej Amerike, využívali ako palivo, či sa z nich stavali ploty? Menšie deti si môžu z vypestovaných, s malou pomocou dospelých, ukuchtiť napríklad šalát. Väčšie deti nabáda vytvoriť si mini japonskú záhradu s bonsajom, tečúcou riečkou, machom a trávičkou, v ktorej sa môžu hrať hračky. Mäsožravé rastliny zas deti môžu pozorovať priamo pri love a tak sa niečo naučiť.


Okrem toho na každej dvojstrane nájdete mini knižočku, v ktorej sú doplnkové informácie o tej, ktorej rastlinke a na záver knihy sú uvedené ešte ďalšie tipy na rastliny, ktoré deti môžu pestovať.


Len tak pre zaujímavosť, Mimi vyšlo, že by sa mala vedieť postarať o kaktus, bylinky trvalky ako rozmarín, či levanduľu a zeleninu pre pokročilých - paradajky, papriku, uhorky. Nuž a kedysi po kaktuse veľmi túžila, na nejaký sviatok aj malý kaktus dostala a stará sa o neho doteraz 😊


Kniha Vyber si svojho maznáčika môže pomôcť pri výbere domáceho maznáčika. Rovnako ako v rastlinkách, aj tu nájdete test a otočné koliesko, tentokrát s názvom Maznáčikomat. Podľa dosiahnutého počtu bodov v teste si deti zatočia kolieskom a zistia, o ktoré zvieratko by sa mali vedieť samé postarať.


Rovnako ako v rastlinách, aj tu sú zvieratká rozdelené od menej náročných (slimák, hmyz, hlodavce), po tie náročnejšie (pes, mačka, jašter). Pri čítaní o jednotlivých zvieratkách si deti uvedomia čo všetko obnáša starostlivosť o zvieratko, že ho treba pravidelne kŕmiť, čistiť ho, nerobiť mu nič, čo by sa mu nepáčilo a hlavne ho ľúbiť. 


Z knihy sa deti dozvedia koľko času približne treba zvieratku počas dňa venovať, čo k jeho starostlivosti budú potrebovať, čo jedia, aké hry sa mu budú páčiť a na čo si dať pozor, lebo zvieratká sú veľkí výmyselníci a vylezú, či vlezú aj na miesta kde by to človek nečakal. 


Na každej dvojstrane opäť nájdeme mini knižočky s doplnkovými informáciami a zaujímavosťami a v závere knihy zas ďalšie tipy na domácich maznáčikov.


Mimi zbožňuje psíkov, od kedy si pamätám po ňom túži.a niekedy dosť intenzívne. Celá žeravá sa teda pustila do testu a čuduj sa svete, psík jej nevyšiel! Vyšlo jej, že by sa mala vedieť postarať o rybku, korytnačku alebo Andulku. Posledná menovaná ju tak zaujala, že začala seriózne uvažovať, že zmení svoju túžbu po psíkovi, ale nakoniec jej to vydržalo len pár minút. Pes je pes 😄


Pozitívne však je, že dieťa naše aspoň uvažovalo v čom spočíva starostlivosť, že to nie je len hranie sa so zvieratkom od rána do večera, ale aj povinnosti, že nemé stvorenie je v zajatí na druhých odkázané a je to veľká zodpovednosť.Vyber si svoju rastlinku...a nauč sa o ňu starať 
Vyber si svojho maznáčika...a nauč sa o neho starať
Text: Katarína Belejová, Petra Bartíková
Ilustrácie: Aneta Žabková
Albatros, 2017Komentáre