Preskočiť na hlavný obsah

Prečítané leto: O rastlinách

Kníh o rastlinkách je nekonečné množstvo a bolo veru ťažké vybrať, ktoré si s Mimi prečítame počas tohto ročného Prečítaného leta. Nakoniec som sa rozhodla pre Bylinkové rozprávky, anglickú In The Forest a Môj prvý herbár s malým krtkom.Petra E. Martinková: Bylinkové rozprávky
Ilustrácie: Martina Blaščáková
FACE, 2016Bylinkové rozprávky ma v obchode upútali svojou obálkou, ktorá priam pozýva na príjemné posedenie pri šálke dobrého bylinkového čaju. Oficiálne sú určené pre deti od 7 rokov, Mimi má len 4,5 rôčka a obľúbila si ich hneď. Takže pokojne po nej môžete siahnuť aj skôr. 


V knihe nájdete krátke, komorné rozprávky o 11-tich bylinkách - Podbeľ, Pastierska kapsička, Ľubovník bodkovaný, Rumanček kamilkový, Ruža šípová, Repík lekársky, Pľúcnik lekársky, Rebríček obyčajný, Čakanka obyčajná, Slez nebadaný, Žihľava dvojdomá - koncipované ako rozhovor dospelého s dieťaťom. Vnímala som ich ako rozhovor autorky Petry E. Martinkovej s malým čitateľom, no kľudne ich pri predčítaní môžete čítať spôsobom ako keby ste sa rozprávali s vašim dieťatkom priamo vy. 


Tým, že ide o rozprávky, deti sa dozvedajú informácie o jednotlivých bylinkách nenásilne a prirodzene si ich zapamätajú. Naučia sa tak napríklad, že čajík z Podbeľu vylieči nachladnutie, že Pastierska kapsička pomáha pri poranení, že z plodov Ruže šípovej si môžeme uvariť chutný lekvár, či kloktanie Repíka lekárskeho vráti hlas. Doplnené sú peknými ilustráciami Martiny Blaščákovej.


In The Forest
Anouck Boisrobert, Louis Rigaud
Tate Publishing, 2014In The Forest je jedna nádherná pop-up kniha o ničení dažďového pralesa. Znie to trošku paradoxne, že? Práve to je výhoda tejto knihy nesúcej silné posolstvo. Že nemoralizuje, len ukazuje a dokonca s jemným humorom vďaka leňochovi zavesenému na konári stromu, ktorý ostáva aj keď je celý les zdevastovaný strojmi. Kniha končí optimisticky, vidíme muža, ktorý chce opäť počuť vtáčí spev a vidieť svoje obľúbené zvieratá, cítiť vánok medzi stromami, vysádza nové stromy a po nejakom čase les opäť ožije. 


In The Forest je síce v angličtine, no ako môžete vidieť aj v ukážkach, nehrá to žiadnu rolu, dôležité sú samotné 3D obrázky, z ktorých je kniha vytvorená.
Najlepší pohľad sa mi naskytol tesne po tom ako Mimi knihu otvorila prvý krát - doslova na ňu vyskočili stromy, čakala klasickú knihu. Týmto dielkom je doteraz skutočne očarená, každú stranu skúma z prava, z ľava, hľadá leňocha, hnevá sa na zlé stroje a teší sa na záver, kedy je les ešte väčší ako na začiatku.


Môj prvý herbár s malým krtkom
Ilustrácie: Zdeněk Miler
Albatros, 2016
Do tretice mi Prečítané leto dalo príležitosť konečne vytiahnuť Môj prvý herbár s malým krtkom, ktorý mi na recenziu poslala spoločnosť Albatrosmedia a ktorej touto cestou ďakujem. Zrejme ste ho na pultoch kníhkupectiev zaregistrovali a zrejme ste ho tam aj nechali nakoľko sa do neho dá uložiť len 5 kvietkov. Určite to nie je herbár vhodný pre 10 ročné dieťa, no pre také 2-3 ročné si ho viem predstaviť ako súčasť štartovacieho balíčka s pekným dreveným lisom na kvety. Mimi si ho doslova zamilovala, vláči ho kade tade po dome (Krtko je proste Krtko...) a zrejme najbližší víkend budeme musieť ísť na prechádzku po okolí hľadať kvietky.
Pre deti od 4 do 6 rokov odporúčam siahnuť po knihe Herbár pre deti (text Oldŕich Růžička, ilustrácie: Alexandra Hetmerová a Magdalena Chumkalova), ktorý obsahuje trochu viac informácií ako ten vyššie spomenutý, spolu o 15 bylinkách a tiež recepty na rôzne čajíky, sirupy, či dezerty z byliniek. Okrem toho obsahuje vrecká, do ktorých si deti môžu vylisované rastlinky vložiť. Ukážky si môžete pozrieť napríklad TU.


No a pre deti každého veku aj dospelých odporúčam, pre mňa najkrajší herbár na trhu, Rodinný herbár od autorov menom František Tököly a Ľubica Kochanová. Dizajn je ako od babičky, obsahuje až 25 rastliniek s popisom a tiež špeciálne strany na nalepenie vylisovaných byliniek tak ako to býva v klasických herbároch zvykom. Nahliadnuť do vnútra a aj zakúpiť si ho môžete TU.Ak hľadáte ďalšie tipy na rastlinkové knihy, mrknite na moje staršie články TU alebo dajte do lupy heslo o rastlinách, je tam toho celkom dosť 😊


Komentáre