Preskočiť na hlavný obsah

Prečítané leto: O prázdninách

Rok ubehol ako voda a máme tu druhý ročník Prečítaného leta. Opäť nás čaká hromada skvelých tipov na pekné detské knihy a aktivity. Veľmi sa teším a vážim si, že som aj tento rok dostala pozvánku prispievať do tohto skvelého projektu.

Téma prvého týždňa znie Knižka o prázdninách a určite budete so mnou súhlasiť, že leto a prázdniny si žiadne dieťa nevie predstaviť bez zmrzliny. Mimi má dve knihy o zmrzline, obe môže čítať v podstate aj sama nakoľko sú viac obrázkové ako textové. Prvou z nich je pre vás iste známa Zmrzlina od Dagmar Urbánkovej a druhou kniha v angličtine s názvom Ice cream work od japonskej autorky Naoshi.

Ice Cream Work
text a ilustrácie: Naoshi
Overcup Press 2015


Naoshi svoje diela tvorí technikou Sunae, čo je v podstate vytváranie obrázkov pomocou farebného piesku. Výsledkom je príjemne farebná ilustrácia so zaujímavou štruktúrou pôsobiaca trochu retro, je to skutočne nápadité.


Ice Cream Work je vtipná a hravá kniha o živote jedného zmrzlinového muža. V pondelok pracuje v cukrárni ako zmrzlina k čokoládovému koláčiku, v utorok je z neho párty kužeľ, aby sa hneď v stredu premenil na kužeľ dopravný. Vo štvrtok pracuje ako lupeň slnečnice, v piatok je z neho golfová loptička. Je proste na roztrhanie (alebo roztopenie?) a v piatok večer sa teší už len na jediné - víkend s oddychom pri knihe, v kine, či na diskotéke.


Pracovný život zmrzlinového muža nám pripomína, že každý z nás má vlastnosti, vďaka ktorým je užitočný a jedinečný, že treba naplno žiť v práci aj po práci, že život môže byť pre nás potešením nech robíme čokoľvek. A to je podľa mňa dôležitý odkaz pre deti, ktoré denno denne vidia svojich rodičov, vracajúcich sa z práce domov, uťahaných, pričom mnohí na prácu skôr nadávajú ako sa z nej tešia.


Ice Cream Work je tiež hľadacou knihou, v ktorej sa prelína reálny svet s fantazijným. Každý pracovný deň zmrzlinového muža je na dvoch dvojstranách. Na prvej je vždy vyobrazená reálna situácia a po otočení listu na vás vykuknú ukrytí zmrzlinoví ľudia a drobné zvieratá. Ilustrácie sú plné rôznych detailov, mnohé vám vyčaria úsmev na tvári. Na konci knihy sú hľadacie úlohy rozdelené podľa stupňa obtiažnosti. Mimi už pri prvom čítaní našla všetky detaily ešte skôr ako sme sa dostali k úlohám na konci. Je to aj tým, že ilustrácie pôsobia čisto a prehľadne. Pre menšie detičky môže byť táto kniha úvodom do obrázkovo-hľadacích kníh.


Ako ste určite pochopili, ide o útlu knihu, napriek tomu vie Mimi zabaviť na dlhý čas. So záujmom si prezerá jednotlivé stránky, všíma si čo jednotliví zmrzlinoví ľudia a zvieratá robia, aká je ich úloha na obrázku. Na začiatku každého dňa pomáha zmrzlinovému mužovi vybrať si parochňu do práce. Pri obrázku slnečnice uvažujeme, prečo niektorí zmzlinoví muži majú kravatu padnutú na bok a prečo ten, čo je dolu hlavou je v tvári červený. Zabávame sa hádaním, ktorí zmrzlinoví ľudkovia sú muži a ktorí ženy (pri niektorých je to skutočne záhada). Na konci sa so všetkými rozlúčime veľkou diskotékou.


Ak vás kniha zaujala, pribaľte k nej kreatívnu pieskovú sadu, napríklad od Djeco alebo od Janod a máte vyriešený pekný darček pre vašu ratolesť. 
Môžete si tiež pozrieť video ako Naoshi vytvára svoje postavičky.

Komentáre