Preskočiť na hlavný obsah

Rudolf Lukeš: Pes a jeho kamaráti

Rudolf Lukeš nie je v našich končinách až tak známy. Bol filmovým architektom vo Filmovom štúdiu Barrandov, no po komunistickom prevrate vo februári 1948 dostal zákaz činnosti a následne pracoval ako písmomaliar v Národnom technickom múzeu v Prahe. Okolo roku 1960 sa zúčastnil výtvarnej súťaže, ktorú organizovalo vydavateľstvo Artia. To vydávalo knihy najmä na export a Rudolf Lukeš preň tvoril detské priestorové leporelá. Lukešove knihy mali v zahraničí taký úspech, že s manželkou bol pozvaný na londýnsky knižný veľtrh kde našli pri jeho knihách stáť samotnú britskú kráľovnú, ktorú jeho tvorba úplne očarila (zdroj TU).A neostalo iba pri kráľovnej. Po svete behá mnoho dospelých nadšencov, ktorí sa pýšia zbierkou jeho kníh pre deti. Už zopár týždňov robia 4 radosť aj našim deťom a ich rodičom. Vo vydavateľstve B4U Publishing, ktoré spadá pod spoločnosť Albatros Media, vyšli v slovenčine Pes a jeho kamarátiTiger a jeho kamaráti. V češtine potom môžete siahnuť po Lev a jeho kamarádiKorytnačka a jeho kamarádi. (Knihy vyšli tiež vo Francúzsku, Španielsku, Británii, v Číne, Rusku a Švédsku).


Všetko sú to útle leporelá so 4 dvojstránkami zvierat. My máme zatiaľ iba Pes a jeho kamaráti. Nebola som si istá nakoľko Mimi zaujmú, keďže má pomaly štyri roky a tieto leporelká mi spočiatku pripadali skôr pre menšie deti. Bohužiaľ neušetrím. Mimi je z knihy nadšená, často po nej siaha a napriek pár stránkam ju vie listovať dlho, rozpráva si svoje príbehy o zvieratkách, ktoré v nej sú. Ilustrácie Rudolfa Lukeša sú nadčasové a skrátka sme si ich zamilovali. Zbierku musíme doplniť aj o zvyšné tri.Pes a jeho kamaráti
Text a ilustrácie: Rudolf Lukeš 
B4U Publishing, 2016Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia.


Komentáre

 1. Zdenka, opäť ďakujem za krásnu knižku, ktorú určite kúpim. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jsou to nádherné knihy a jak tak koukám, raději bych si je koupila ve slovenském vydání, které se nesnaží o verše. V českém vydání jsou verše totiž velmi nepovedené, nedokázala jsem je "skousnout" a koupila tak zatím jenom Želvu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Na to české vydanie som už čítala kritiku. Škoda veru :-(

   Odstrániť

Zverejnenie komentára