Preskočiť na hlavný obsah

Prečítané leto: O hudbe

Uplynulý týždeň sme sa v Prečítanom lete venovali hudbe a ten náš vyzeral takto:Z pripravených kníh sme nakoniec niekoľkokrát čítali len Strado&Varius nakoľko to bola kniha pre Mimi nová a ona sa stále chcela hrať na husličky Strado. 
O knihe The bear and the Piano som písala tu a o Mozartovi zas tu.


Veľmi vydarená je encyklopédia zo série Obrázky - Obrázky hudby. Je to encyklopédia skôr pre väčšie deti, no dá sa z nej vybrať aktivity aj pre najmenších. Najmä čo sa skúmania zvukov týka. Inak v nej nájdete základy rytmiky, pozadie vzniku niektorých hudobných nástrojov, informácie o slávnych skladateľoch a mnoho iného.

Dedo Gus a ja napísal Keith Richards (anglický gitarista, spevák a zakladajúci člen skupiny The Rolling Stones). Kniha je venovaná jeho dedkovi, ktorý malého Keitha priviedol k hudbe a hre na gitare. Túto knihu si viem predstaviť nielen v detskej knižnici, ale aj v knižniciach jeho fanúšikov. Ilustrovala Theodora Richards, dcéra Keitha Richardsa.

V druhej polovici týždňa sme čítali a pozerali rozprávku Peter Pan. Mimi má totiž novú mániu a síce zdanlivo na prvý pohľad s hudbou táto rozprávka nemá nič spoločné, opak je pravdou. Peter Pan predsa hrá na panovej flaute, takže to bol naj hudobný nástroj tohto týždňa. Od tatina sme si požičali originál a potom sme si jednu vyrobili aj zo slamiek. Okrem toho sme si vyrobili kastanety v tvare krokodíla, ktoré sa nám opäť hodili do hry na Petra Pana, keďže jeho nepriateľa kapitána Hooka chcel počas celej rozprávky zožrať krokodíl.


Urobili sme si tiež rytmické vajíčka, ktorých výroba je veľmi jednoduchá a s malou pomocou dospelého to zvládnu už tí najmenší.Zvuky sme skúmali aj pomocou pohárov naplnených do rôznej výšky vodou. Tento pokus sme si museli neskôr zopakovať.No a najväčší úspech zožal špagátový telefón. A keď píšem najväčší, tak to tak aj vážne myslím. Zabavili sa s ním všetci členovia rodiny od 2 do 59 rokov. Každého fascinovalo, že naozaj fungoval a zvuk prenášal. Deťom síce chvíľu trvalo kým pochopili, že špagát musia mať poriadne natiahnutý, no potom sa už telefonovalo jedna radosť.
Na záver pridávam tip na rozprávku o hudobných nástrojoch Pikolka a saxofón, ktorá sa dá na internete voľne stiahnuť.


A úplne, úplne na záver musím pridať jednu z naj fotiek našej Mimi, na ktorej mala 11 mesiacov :-)

Komentáre