Preskočiť na hlavný obsah

Martina Skala: Strado&Varius

Výtvarnička a prozaička Martina Skala vytvorila pre deti sériu kníh, ktoré im majú priblížiť svet klasickej hudby. Hlavnými hrdinami príbehov sú husličky Strado a starý huslista Varius. Ich mená Martina Skala vymyslela ako slovnú hračku v súčasnosti neobyčajne cenných huslí z dielne Antonia Stradivariho, ktoré nesú označenie Stradivarius, a ktoré určite poznáte aj vy pod názvom „stradivárky".


Prvý príbeh Sonáta pro vajíčko sa odohráva v Paríži a dôjde v ňom k zoznámeniu hlavných hrdinov. V príbehu sa deti zábavnou, nenásilnou formou oboznámia s hudobnými nástrojmi, ktoré môžu vidieť a počuť v opere, v cirkuse, či rockovej kapele.
Pôvodne vyšiel tento príbeh v roku 2003 pod názvom Strado&Varius a získal v Čechách mnoho ocenení.
Druhý príbeh Setkání s Mozartem sa odohráva v Prahe. Strado a Varius sa v ňom stretnú s Mozartovým duchom a deti sa vďaka tomuto jemne záhadnému príbehu dozvedia čo-to o živote a tvorbe skladateľa Wolfganga Amadeusa Mozarta. 


Text je o niečo dlhší ako je Mimi zvyknutá, navyše v češtine, takže naše čítanie sa mierne spomalilo. Keď vidím, že je už unavená, začnem príbehy rozprávať vlastnými slovami, tu a tam prečítam priamu reč a pozeráme najmä ilustrácie, ktoré sú veľmi podarené.Mimi sa s husličkami Strado úplne stotožnila. Páči sa nám ako Martina Skala vymyslela ich narodenie - vyliahnutie z vajíčka. Aj myšlienka, že majú huslistu Variusa urobiť šťastným. 
S Mimi sa teraz každý deň hráme podľa knihy. Ona je Strado a ja Varius :-)


Knihu máme krátko a tak sme druhý príbeh - Setkání s Mozartem ešte nestihli podrobne prečítať. Meno Mozart je však Mimi vďaka knihe Petra Sísa: Hrej, Mozarte, hrej známe a podľa všetkého to bude jej najobľúbenejší skladateľ aj so skladbou Malá nočná hudba.
V tomto druhom príbehu si Strado a Varius pocestujú v čase a ocitnú sa v roku 1787 na predstavení Mozartovej opery Don Giovanni. 


Okrem týchto dvoch príbehov Martina Skala napísala ešte knihy Strado&Varius ve škole Johanna Sebastiana Bacha a Strado&Varius a léčka Rudého abbé, ktorá je o Antoniovi Vivaldim. Druhú menovanú doma máme, no ešte sme nečítali, nižšie vám ponúkam aspoň ukážky.


Čo dodať na záver? Že knihy sú perfektné. Do príbehov sú fakty zakomponované s ľahkosťou, dieťa pri čítaní nemá pocit, že sa niečo účí, sú plné láskavého humoru a navyše husličky Strado sú naozaj rozkošné. 

Strado&Varius

Sonáta pro vajíčko

Setkání s Mozartem
Text a ilustrácie: Martina Skala

Mladá fronta, 2010Tento týždeň v Prečítanom lete muzicírujeme. Teším sa na vaše tipy na knihy a aktivity :-)

Komentáre

  1. nádherná knižka! Som z nej unesený. Je veľká škoda, že mnohé skvelé dielka vychádzajú len v češtine...

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Presne! Akoze som rada, ze vdaka tomu, ze cestina je nam blizka sa dostaneme k peknym kniham, no slovencina je predsa pohodlnejsia najma ked clovek cita nahlas :-D

      Odstrániť

Zverejnenie komentára