Preskočiť na hlavný obsah

Hana Štěpánová: Tři kamarádi

Vždy keď natrafím na peknú detskú knihu, ktorá si podmaní rovnako mňa aj Mimi, mám ohromnú radosť. Samozrejme, nie každá detská kniha zaujme rovnako. No akonáhle čítame novú knihu niekoľko večerov po sebe viem, že z nej čas urobí ďalšiu topku našej knižnice. Tři kamarádi od Hany Štěpánovej síce máme necelý mesiac a teda čas ju až tak neoveril, čítali sme ju častejšie ako niektoré knihy, ktoré máme doma oveľa dlhšie. A tak vám s radosťou v srdci predstavujem túto milú detskú knihu, ktorej hlavnými hrdinami sú traja kamaráti - psík, sliepočka a húska.


Títo traja kamaráti zažívajú rôzne dobrodružstvá v podobe 11 krátkych, detsky nevinných príbehov, ktoré Mimi nielen rozosmejú, ale aj podnecujú k premýšľaniu. Napríklad v príbehu, v ktorom psík pozve sliepočku s húskou na obed a naservíruje im na taniere kosti. To bolo pre ne prekvapenie! A pre Mimi tiež. Alebo v príbehu, v ktorom ide psík ku kaderníkovi a cestou domov si kúpi oblečenie lebo mu je zima (ako ľuďom) a zároveň ho prestane baviť chodiť po dvoch a tak si vykračuje ako sa na psa patrí, pekne po štyroch. Mimin zarazený pohľad stojí za to a ako jej to potom šrotí v hlavičke! Po každom príbehu je ukecanaaa, musí ho celý rozobrať. 


Zaujímavý je príbeh, v ktorom psík maľuje portréty. Z každého zvieratka namaľuje len časť - krave chvost, zajacovi ucho a mucha? Z nej je len čierna bodka na papieri. A aj tak na výstave obrazov vyzerali všetci dobre. Príbeh na dve strany prečítaný za pár sekúnd a my s Mimi sa o ňom rozprávame niekoľko minút kým ideme na ďaľší.


Okrem toho, že kniha Tři kamarádi je napísaná s naozaj citom pre detský svet, páči sa mi, že Hana Štěpánová použila do textu veľké tlačené písmená, ktoré sa dobre čítajú deťom predškolského veku. Z tohto hľadiska je škoda, že kniha vyšla len v češtine. Na druhú stranu chápem, kniha je tak nenápadná v ponuke kníhkupectiev, že ja sama som na ňu natrafila až teraz a to pritom tento typ kníh (viac obrázkov na strane a pár riadkov textu) dávno hľadám.


Inak vďaka naozaj minimálnemu textu sa dá kniha čítať už s najmenšími deťmi ako prechod od leporela ku knihe s klasickými stránkami, teda kľudne od 18 mesiacov. Myslím, že spolu s knihou Rozprávky o zvieratkách od ruského autora V. G. Sutejeva môže byť krásnym čitateľským začiatkom a keďže obe knihy obsahujú príbehy s pointou, ktorú pochopia až trošku väčšie deti, ich čítanie vám vydrží zopár rôčkov.

Tři kamarádi
Text a ilustrácie: Hana Štěpánová
Albatros, 2015

Komentáre

  1. Wauuu pre mňa normálne nástupca knihy Rozprávky o zvieratkach 👍 🔝 Zdeni toto je fakt bomba 💣😉 krásna kniha 💛📖 haaaa a vraj tento mesiac už nekupim žiadnu knihu 😄 toto by ale bol normálne hriech nemať doma 😄

    OdpovedaťOdstrániť
  2. joj, to je zlaťučké :) krásne ilustrácie

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára