Preskočiť na hlavný obsah

Martina Skala: Strado&Varius

Sonáta pro vajíčko

Setkání s Mozartem

Mladá fronta, 2010


Výtvarnička a prozaička Martina Skala vytvorila pre deti sériu kníh, ktoré im majú priblížiť svet klasickej hudby. Hlavnými hrdinami príbehov sú husličky Strado a starý huslista Varius. Ich mená Martina Skala vymyslela ako slovnú hračku v súčasnosti neobyčajne cenných huslí z dielne Antonia Stradivariho, ktoré nesú označenie Stradivarius, a ktoré určite poznáte aj vy pod názvom stradivárky".

Prvý príbeh Sonáta pro vajíčko sa odohráva v Paríži a dôjde v ňom k zoznámeniu hlavných hrdinov. V príbehu sa deti zábavnou, nenásilnou formou oboznámia s hudobnými nástrojmi, ktoré môžu vidieť a počuť v opere, v cirkuse, či rockovej kapele.
Pôvodne vyšiel tento príbeh v roku 2003 pod názvom Strado&Varius a získal v Čechách mnoho ocenení.
Druhý príbeh Setkání s Mozartem sa odohráva v Prahe. Strado a Varius sa v ňom stretnú s Mozartovým duchom a deti sa vďaka tomuto jemne záhadnému príbehu dozvedia čo-to o živote a tvorbe skladateľa Wolfganga Amadeusa Mozarta. 

Text je o niečo dlhší ako je Mimi zvyknutá, navyše v češtine, takže naše čítanie sa mierne spomalilo. Keď vidím, že je už unavená, začnem príbehy rozprávať vlastnými slovami, tu a tam prečítam priamu reč a pozeráme najmä ilustrácie, ktoré sú veľmi podarené.

Mimi sa s husličkami Strado úplne stotožnila. Páči sa nám ako Martina Skala vymyslela ich narodenie - vyliahnutie z vajíčka. Aj myšlienka, že majú huslistu Variusa urobiť šťastným. 
S Mimi sa teraz každý deň hráme podľa knihy. Ona je Strado a ja Varius :-)

Knihu máme krátko a tak sme druhý príbeh - Setkání s Mozartem ešte nestihli podrobne prečítať. Meno Mozart je však Mimi vďaka knihe Petra Sísa: Hrej, Mozarte, hrej známe a podľa všetkého to bude jej najobľúbenejší skladateľ aj so skladbou Malá nočná hudba.
V tomto druhom príbehu si Strado a Varius pocestujú v čase a ocitnú sa v roku 1787 na predstavení Mozartovej opery Don Giovanni. 

Okrem týchto dvoch príbehov Martina Skala napísala ešte knihy Strado&Varius ve škole Johanna Sebastiana Bacha a Strado&Varius a léčka Rudého abbé, ktorá je o Antoniovi Vivaldim. Druhú menovanú doma máme, no ešte sme nečítali, nižšie vám ponúkam aspoň ukážky.

Čo dodať na záver? Že knihy sú perfektné. Do príbehov sú fakty zakomponované s ľahkosťou, dieťa pri čítaní nemá pocit, že sa niečo účí, sú plné láskavého humoru a navyše husličky Strado sú naozaj rozkošné. 

Tento týždeň v Prečítanom lete muzicírujeme. Teším sa na vaše tipy na knihy a aktivity :-)

Komentáre

  1. nádherná knižka! Som z nej unesený. Je veľká škoda, že mnohé skvelé dielka vychádzajú len v češtine...

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Presne! Akoze som rada, ze vdaka tomu, ze cestina je nam blizka sa dostaneme k peknym kniham, no slovencina je predsa pohodlnejsia najma ked clovek cita nahlas :-D

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

najčítanejšie na blogu

D. Lokšová, A. Kováčová: Moji zeleninkoví kamaráti

Novinka na trhu Moji zeleninkoví kamaráti je jedna milá a chytľavá kniha pre deti, ktorú celú vytvorili šikovné maminy s hlavou plnou dobrých nápadov, vyšla vo vydavateľstve Čo dokáže mama.
Zaujala ma na prvý pohľad, povedala som si, že by to bola skvelá cena v našej vianočnej súťaži. Dievčatá z Čo dokáže mama boli veľmi ochotné poskytnúť jeden výtlačok knihy a maľovanky, o ktoré teraz môžete zabojovať vo Vianočkách s Mimi a Pojinkom.

Aj keď...ehm...nie tak celkom.  Keďže som vždy zvedavá na názor mojej malej knihomilky, knihu Moji zeleninkoví kamaráti som jej prečítala hneď ako nám došla domov. Už keď zbadala prvý obrázok bola nadšená a knihu mi chcela vytrhnúť z ruky, čo som jej samozrejme nemohla dovoliť. Veď cena je cena, sluší a patrí sa ju odovzdať výhercovi v top stave. Takže dieťa moje len pozeralo a listovala som ja.

Musím ešte podotknúť, že Mimi nerada číta básničky, riekanky a podobne. Možno je chyba vo mne, možno neviem urobiť pekný a počúvateľný prednes. Neviem, no výsledok …

Khoa Le: Strapúšik a Meduška

Na slovenské vydanie kníh Strapúšik a Meduška som sa nesmierne tešila. Nevedela som sa dočkať kedy sa dostanú na pulty kníhkupectiev a ja ich budem môcť držať v rukách. Rozhodla som sa, že ich Mimi dostane na Vianoce, pretože sú tak nádherné, že z nich bude ideálny knižný darček. Už len vydržať, bude to skúška nervov, odhodlania a sebazaprenia.

Autorkou oboch kníh je vietnamská ilustrátorka, grafická dizajnérka, výtvarníčka a spisovateľka v jednej osobe menom Khoa Le. Jej knihy pre deti sú malé umelecké diela a čo je skvelé, že za témy zvolila situácie, pri ktorých dochádza k stretom medzi rodičmi a deťmi. Možno aj vďaka týmto knihám nebudete mať problém s česaním vašej ratolesti alebo nosením čiapky, najmä v lete keď praží slnko. Aj keď...ktovie, či sa im nezapáči myšlienka Strapúšikovho holubieho hniezda na hlave alebo, že sa od slnka roztopia na med a nakoniec skončia s čokoládovým klobúkom na hlave ako Meduška. Čítať ich môžete už s najmenšími deťmi nakoľko je text krátky a je v slo…

Helena Haraštová: Veľká kniha tmy

Na pultoch kníhkupectiev sa objavila novinka Veľká kniha tmy autorky Heleny Haraštovej. V poslednej dobe som si obľúbila jej tvorbu. Určite aj vy poznáte a možno aj doma máte niektorú z jej kníh: Podívej, jak roste strom, Podívej, jak roste rastlina s ilustráciami slovenskej ilustrátorky Edit Sliackej, Už sa nebojím tmy, o ktorej sa viedlo koncom minulého roka dosť diskusií a v nedávnom článku som písala o Jaké svátky slaví děti celého světa, v ktorom som spomínala aj druhú knihu zo série Jak bydlí děti celého světa.


Veľká kniha tmy je pomerne útla kniha o živote v tme, no pritom nabitá rôznymi zaujímavosťami. Deti sa najprv dozvedia čo to tá tma vlastne je, aké zdroje umelého svetla poznáme a potom môžu nazrieť do nočného života v prírode, v oceáne, v meste, na dedine, či zistia ako funguje letisko, kým ony sladko spia.

Helena Haraštová vo svojich knihách informácie podáva stručne, no výstižne a nie je to ani v tomto prípade inak. Obsah je ideálny pre deti od 3 do 6 rokov, je pútavý a …

Monika Kompaníková: Hlbokomorské rozprávky

O Hlbokomorských rozprávkach toho bolo popísané už veľa, jeden z pekných článkov nájdete napríklad aj priamo na stránke vydavateľstva Artforum, ktorý si môžete prečítať tu.Nebudem sa teda veľmi rozpisovať. Chcem hlavne vyjadriť radosť, že Mimi na ne konečne dozrela. Čakali ju v skrýši tri roky, kupovala som ich ako novinku keď bola Mimi ešte bábätko, lebo som sa bála, že sa vypredajú kým do nich dorastie. Tieto moje strachy...držia ma doteraz a stále nakupujem knihy do skrýše.No o tom som nechcela. Trpezlivo som teda čakala na chvíľu, keď si budeme s Mimi Hlbokomorské rozprávky čítať. Mimi si príbehy o netradičnom priateľstve medzi rybou Bibou a morským hadom Radom, vďaka ktorým sa naučila veľa o živote na morskom dne, obľúbila od prvého riadku.

Páči sa mi, že autorka Monika Kompaníková za hlavných hrdinov knihy vybrala snáď najnevábnejšie morské stvorenia. Ryba Biba je totiž Morský čert. Ak ste niekedy videli rozprávku Hľadá sa Nemo, určite si spomeniete na scénku kde sa Marlin (Nemov…

Prečítané leto: O zmene

Ani sme sa nenazdali a Prečítané leto končí. Bolo plné čítania a všemožných aktivít, plné inšpirácií a ja som veľmi rada, že sme s Mimi pri tom mohli byť. Zažili sme kopu zábavy a knižnicu doplnili o ďalšie krásky. Čaká nás posledný týždeň, počas ktorého budeme čítať knihy o zmene. A ja som zistila, že o väčšine z tých, ktoré som z detskej knižnice vybrala, som už na blogu písala. Čo je skvelé, pretože tieto dni máme trochu hektické.

Keď som ich išla nafotiť, Mimi sa mi nakvartírovala do záberu a začala kradnúť knihu o Johannesovi Jensenovi, len tak-tak som stihla urobiť fotku :-) Takže sme si ju hneď aj prečítali spolu s knihou Wild od Emily Hughes.

Keď som si na začiatku leta prečítala všetky témy Prečítaného leta, tohto posledného týždňa som sa najprv trochu zľakla. Nevedela som ako tému zmeny poňať, no potom mi na myseľ prišla kniha Ti otravní králici a zrazu to išlo samé.

A prečo som vybrala práve tieto knihy? Lebo v Ti otravní králici medveď zmenil svoj postoj k okoliu čo ho nakonie…