Preskočiť na hlavný obsah

Tereza Vostradovská: Hravouka

Na novinku vydavateľstva Běžíliška s názvom Hravouka som dychtivo čakala. Pôvodne som uvažovala, že ju Mimi dostane na Vianoce. Mám slabú vôľu, môj zámer mi vyšiel len do doby kým nám kniha prišla domov. Bola som taká zvedavá na názor mojej malej čitateľky, že som jej ju musela ukázať.


Hravouka, ktorù napìsala a ilustrovala Tereza Vostradovská, je kniha o prírode pre deti vo veku 3 až 6 rokov (no nie je vylúčené, že zaujme mladšie ako aj o niečo staršie detičky). Hlavnou prírodovedkyňou a pisateľkou vlastnej encyklopédie o prírode je malá rozkošná myška, s ktorou deti spoznajú život rastliniek, stromov, drobných živočíchov a vtákov na štyroch miestach: v okolí myškinej nory, v lese, pri rybníku a v záhradke.


Spolu s myškou si vytvoria herbár, naučia sa ako sa určuje vek stromov a mušlí, spoznajú vývojový cyklus žaby, postavia si záhradné jazierko, zasadia bylinky a mnoho iného. Myška si na malých objaviteľov prírody pripravila tiež rôzne úlohy.Jednotlivý hmyz, rastliny, stromy a vtáky sú v knihe očíslované a na spodku strán je ťahák s ich názvami. Vďaka Jůlinke Mimi pozná mnoho rastliniek, ktoré sú spomenuté aj v Hravouke (čo ma veľmi teší, pretože o Jůlinke sme nečítali pár týždňov) a pomohlo to aj mne keďže kniha je v češtine, ušetrila som čas, ktorý by som inak strávila ich prekladaním.
V Hravouke Mimi najviac zaujalo ako chytať chrobáky, aby sme ich mohli pozorovať a že krtko si svoju potravu - dážďovky nakusne, aby mu neušli a pritom boli čerstvé až ich pôjde jesť. S Mimi sme sa zhodli, že taký krtko je poriadne drsňácky tvor a ani zďaleka sa nepodobá na toho milého krtka od Zdeňka Milera.


Páči sa mi spôsob akým autorka Tereza Vostradovská posúva deťom poznatky. Jednak, že využila priamu reč, ktorá vyvoláva dojem rozhovoru myšky so svojim čitateľom a tiež sa mi páči, že text oživila komiksovými bublinami, či rôznymi popiskami. Prinášajú osvieženie do toho množstva informácií, vďaka nim kniha nepôsobí ako suchá encyklopédia a deti si tak skôr zapamätajú to, o čom sa číta. 


K ilustráciám ani neviem, či sa treba vyjadrovať. Z ukážok je myslím jasné, že sú parádne a rozhodne túto knihu treba mať v detskej knižnici. Oplatí sa aj za to trápenie s českým jazykom.


Hravouka pôvodne vznikla ako didakticko-interaktívna hra, ktorú si deti môžu zahrať na tabletoch, či mobiloch. Viac nájdete tu: www.hravouka.cz

Hravouka
Text a ilustrácie: Tereza Vostradovská
Běžíliška, 2016


Komentáre

  1. V Čechách vychádzajú tak nááádherné vecičky.....

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Že? Musím však povedať, že teraz pred Vianocami sa viaceré naše vydavateľstvá pochlapili a vychádzajú nádhery. Konečne mi na článok pribudnú knihy v slovenčine. To je aj môj záväzok, dávať na blog viac kníh v slovenčine. Dúfam, že bude čo dávať :-)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Som rada, že som nadabila na tento krásny blog a chcem sa vám zaň poďakovať. Môj muž už taký rád nebude, keď tie krásne knihy začnem kupovať:-) Eva

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára