Preskočiť na hlavný obsah

Oldřich Růžička: Rozprávky o vlkovi

Vo vydavateľstve Albatros vyšli nedávno dve detské bábkové divadielka: Rozprávky o princeznách a Rozprávky o vlkovi.


Každé divadielko obsahuje knihu s troma rozprávkami, bábky a kulisy. Všetko je zabalené v škatuli, ktorá zároveň slúži ako javisko. Celok pôsobí rozkošne a divadielko je radosť rozbaľovať. 


Pre Mimi som k jej nedávnym meninám vybrala Rozprávky o vlkovi a darček zožal veľký úspech. Skoro každý večer musíme hrať divadlo. Chodíme preto aj o niečo skôr do postele. Aby sme mali na rozprávky pokoj a mohli si ich zahrať všetky.
Je úžasné pri hre Mimi sledovať. Tak krásne sa vie ponoriť do príbehu, užíva si predstavenie ako keby sedela v naozajstnom bábkovom divadle. Potom sa vystriedame. Mimi šikovne mení kulisy a aj hlasy pri každej bábke. Nikdy ju nezabudnem na záver odmeniť veeeľkým potleskom.


K divadielku je pribalené leporelo, ktoré si môžete s deťmi čítať popri hraní predstavenia alebo aj len tak a obsahuje tieto tri rozprávky:
O Červenej čiapočke
O vlkovi a kozliatkach
O troch malých prasiatkach


Kniha začína vtipným príhovorom hlavného aktéra vlka, ktorého si Mimi zaraz obľúbila a pokračuje modernejším jazykom napísanými rozprávkami. Na konci každej z nich je scenár k bábkovému divadlu, ktorý deťom pomôže najmä na začiatku. Čím viac budú divadielko hrať, tým menej budú scenár potrebovať.


V boxe sa okrem knihy nachádzajú ešte kulisy: kováčska dielňa, chalúpka, domčeky troch malých prasiatok, les, čistinka a bábky. Bábky sú obojstranné a je ich 8: vlk, Červená čiapočka, babička-vlk prezlečný za babičku, horár, koza, kozliatka a 2x prasiatka. 
Jedinú vec, ktorú musím divadielku vytknúť je, že nám pri hraní rozprávky o troch kozliatkach veľmi chýba bábka kováča, ale vynašli sme sa a s Mimi sa tvárime, že ním je horár z Červenej čiapočky.


Rada by som vám ešte napísala pár riadkov, ale Mimi je už netrpezlivá. Berie mi zo stola javisko spolu s bábkami a ťahá ma hrať sa. Tak sa majte, mňa čaká súkromné predstavenie.


Rozprávky o vlkovi
Text: Oldřich Růžička
Ilustrácie: Mária Nerádová
Albatros, 2016


Komentáre

 1. Dobrý deň, moja má rada vlka tiež, chcem sa spýtať, tie rozprávky končia pozitívne pre vlka? lebo doma vynechávame časť o rozparanom bruchu a skôr to tak pozitívne otáčam, ďakujem Eva

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. V Červenej čiapočke je rozpárané brucho, o Kozliatkach vezme koza vlka na rohy a prasiatka podpália vlkovi chvost, čiže konce sú klasické, no nie sú zobrazené a tak si v podstate koniec rozprávky môžeš urobiť podľa seba :-)

   Odstrániť
 2. Mozem sa spytat ako postavit scenu? Nejako neviem prist na to ako vsetky casti dat dokopy?

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára