Preskočiť na hlavný obsah

Eric Carle: Dream Snow

Penguin Group, 2015Celé to začalo tým, že som si povedala, že chcem pre Mimi nejaký zaujímavý advetný kalendár. Taký, ktorý neobsahuje čokoládky. Taký, ktorý vydrží roky.
A tak som gúglila a gúglila a gúglila až som vygúglila. A bola k nemu aj kniha. Teda... aby som bola presná. On bol vytvorený na základe knihy. 
Takže najprv o knihe. Dream Snow :-)


Meno Eric Carle vám určite predstavovať netreba, je to známy autor známej knihy Nenásytná húsenička a preto som sa zo svojho objavu tešila ešte viac. 

Samozrejme ma zaujímalo o čom kniha je, ako vyzerá vnútri najmä preto, lebo hardback stál takmer 25 EUR! Uff... to je aj na takého maniaka na nákup detských kníh ako som ja, priveľa. Našla som video na Youtube, kuk sem a kniha sa mi zapáčila, no stále som nebola ochotná za ňu zaplatiť tak veľkú sumu. Na druhú stranu predstava, že si Mimi od Mikuláša nájde set knihy s adventným kalendárom a ešte k tomu od takého autora ako je Eric Carle, bola veľmi lákavá. Rozhodla som sa siahnuť po board book, ktorý vyšiel tento rok v októbri a bol o 15 EUR lacnejší ako hardback. 

Keďže hardback obsahuje stránky z fólie, zaujímalo ma ako ich v board book vyriešili. Nikde som sa však nevedela dopátrať náhľadu do vnútra knihy. Nakoniec som to riskla a board book objednala s tým, že prípadne s pomocou laminovačky a trochou kreativity tie stránky dotvorím podľa hardbacku.

Našťastie nebolo treba :-) Pretože v prevedení board book stránky z fólie nahradili otváracími okienkami. 

A ďaľší rozdiel je v tom, že board book nemá v sebe obsiahnutú odrhovačku, pardón vianočnú melódiu. Ak ste to video nekukli, pozrite ho teraz, na poslednej strane hardbacku je tlačítko, ktorým sa spustí melódia. Útrpný výraz pani predčítajúcej hovorí za všetko. 

Skrátka, o zážitok z peknej knihy neprídete ak siahnete po lacnejšej bábätkovskej" verzii :-)


Dream Snow je podobne namiešaný ako Nenásytná húsenička - ilustrácie vyzerajúce ako koláž, počítanie do 5 a jednoduchý príbeh.


Jednoduchý príbeh o farmárovi, ktorý na svojej farme choval len pár zvierat. A keďže ich mohol spočítať na prstoch jednej ruky dal im mená: Jeden, Dva, Tri, Štyri a Päť (dieťatko ich može na prštekoch ukazovať). Okrem nich mal za stodolou malý strom, ktorý volal Strom.


Farmár sa o svoje zvieratká dobre staral, každý deň ich kŕmil a čistil im stodolu. Každý večer, keď mal prácu dokončenú, vrátil sa domov, sadol si do svojho obľúbeného kresla, popíjal šálku dobrého čaju a jedol chlieb s medom.


Jedného večera, unavený viac ako inokedy, zrazu zívajúc vykríkne: Veď sú skoro Vianoce a snehu niet! 
Na to tvrdo zaspí. A kým spí, snehové vločky ho jemne prikryjú ako biela perina. 

Tu už deti otvárajú zasnežené okienko, pod ktorým sa ukrýva spiaci farmár. Takto to pokračuje ďalej aj so zvieratkami, ktoré zaspinkajú pod vločkami - Jeden (koník), Dva (krava), Tri (ovečka), Štyri (prasa) a Päť (kohút). 5 zvieratiek, 5 okienok.

Keď sa farmár zobudí zistí, že sneh sa mu iba nesníval, ale vonku naozaj nasnežilo. V tom si uvedomí, že na niečo zabudol. Rýchlo sa oblečie, cez plece si prehodí vrece, pod pazuchu zastrčí krabicu a uteká k stromu. Zvieratká pozorujú ako farmár strom zdobí a ten keď skončí zvolá: Veselé Vianoce! :-)na strome je lesklá fólia


Eric Carle´s Dream Snow

Pop-Up Advent Calendar

Chronicle books, 2008


A tu ho máme. Adventný kalendár ku knihe Dream Snow v štýle Pop-Up. Po jeho otvorení vám srdiečko poskočí. Je to pekný kolos, rozložený má rozmery 60x30 cm, na výšku cca 22 cm. Som veľmi zvedavá čo naň Mimi povie, no verím, že sa jej bude páčiť, bude ho celý hladkať a kochať sa ním.
Pod 25 okienkami sa ukrývajú rôzne predmety z príbehu o farmárovi vrátane 5 darčekov, ktoré treba umiestniť do 5 krabíc pod stromčekom. Takže deti si opäť precvičia počítanie :-) Zvyšok tvoria ozdoby, ktoré sa na stromček zavesia, pod posledným okienkom je ukrytá hviezda patracia na jeho vrch.
Trochu škoda, že sa krajiny odlišujú svojimi vianočnými tradíciami a okienok v kalendári je 25, no predpokladám, že Mimi bude netrpezlivá, otvorí všetky okienka naraz a bude dokolečka dokola stromček ozdobovať a odzdobovať a nebude sa trápiť nejakým počítaním dní :-)  

Komentáre

 1. Waw to je krááásne, kde si prosím ťa na to narazila?

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Na bookdepository :-) Som si dala do lupy advent calendar a hneď ma zaujal :-) Potom som po nete pozerala ukážky a skrátka neodolala :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ach ženská, kde ty na to chodíš, že furt niečo takéto super vyhrabeš :-) Krásny je, Mimi má určite radosť z neho :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Má! :-D Knihu sme už čítali snáď 150x a kalendár ozdobuje a odzdobuje presne ako som predpovedala :-D

   Odstrániť

Zverejnenie komentára