Preskočiť na hlavný obsah

Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński: D.O.M.E.K.

Důvtipná Obrázková Mozaika Efektních Konstrukcí

Jana Kostelecká, 2014


D.O.M.E.K. je príťažlivá kniha o architektúre určená najmenšiemu čitateľovi. Nie je však vylúčené, že si v nej kedykoľvek budete listovať aj vy.


Autormi sú poľskí manželia Aleksandra a Daniel Mizieliński. Vytvorili krásnu obrázkovú knihu, v ktorej ľahkým, jasným a vtipným spôsobom priblížili modernú architektúru deťom. 

V knihe nájdete 35 rôznych domov z celého sveta, ktoré zaujmú svojou nevšednosťou. Pri pohľade na niektoré z nich vám možno z úst nebadane vykĺzne: Tí dnešní architekti sú fakt šialení! Pretože pri viacerých domoch skutočne funkčnosť nehrá až takú rolu ako ich prekvapivá konštrukcia. A to je dobre, keďže deti nemajú tak oklieštenú myseľ ako my dospelí. D.O.M.E.K. rozširuje všeobecne zažitú predstavu o tom ako by dom mal vyzerať. 


Pri prezeraní tejto knihy nebadane pustíte fantáziu na plné obrátky. Rovnako urobili samotní architekti pri návrhoch svojich domov. Mnohí si niesli z detstva predstavu a tú neskôr v dospelosti zrealizovali. Vznikol tak napríklad Dom Nora, Dom záclonka, či Dom schodisko. 


Mimi si jednoznačne a na plnej čiare získal Dom Bublina. Skúsili ste niekedy ako deti fúkať cez slamku do kakaa, či limonády? Vytvorilo sa pri tom veľa bubliniek, jedna na druhej a Dom Bublina vyzerá presne tak isto. Ako veeeľmi veľa vyfúknutých bubliniek :-) V okrúhlych miestnostiach nájdete okrúhly gauč, okná aj schody. S Mimi ho často navštevujeme a okrem neho aj Dom Oriešok. Niet sa čo diviť, vyzerá ako guľa a visí na strome. Okrúhle tvary skrátka pri všetkom hranatom u nás doma Mimi dostali :-)


Každému domu sú venované 2-4 strany, na ktorých nájdete jeho originálny názov (Dom Bublina je len prezývka autorov knihy, v skutočnosti sa volá La Maison Bulle), krajinu kde sa nachádza, kto je jeho tvorcom a rok kedy bol postavený. Tiež z akého je materiálu, aké miestnosti sa v ňom nachádzajú a v akom prostredí stojí (dedina, mesto, samota, les, pobrežie...). Všetky informácie sú podané zrozumiteľne a s humorom :-)

Ak vás kniha D.O.M.E.K. zaujala, nezabudnite siahnuť aj po knihe D.E.S.I.G.N., ktorá nedávno vyšla, opäť v češtine :-)


A už nám ostáva len počkať si na preklad ešte zvyšných dvoch kníh manželov Mizielińskych z tejto série a to M.O.D.A. a S.Z.T.U.K.A. :-)

Ak vás zaujímajú bližšie info o knihách D.O.M.E.K a D.E.S.I.G.N, kuk sem:

Komentáre