Preskočiť na hlavný obsah

Kozliatka z Buviku

Kozliatka si museli v tajnej skrýši chvíľu poležať, kým na ne Mimi dorástla. V poslednom období sledujem, že vydrží počúvať čoraz dlhší text, tak som si povedala - skúsime. Prinajhoršom ju opäť odložím. No nebolo treba. Mimi občas niečo podotkla k obrázkom, ale inak tichučko počúvala.V knihe sa nachádzajú dve rozprávky. Jedna o kozliatkach poslušných, druhá o neposlušných. 

Vždy začíname Rozprávkou o kozliatkach, ale neposlušných od Márie Rázusovej-Martákovej. Je to klasika, ktorú si pamätáme z našich detských čias so všetkým čo k tomu patrí. To znamená, že je tam aj zmienka o rozpáranom bruchu. Vyobrazené však nie je nič hrozné, len vlk s veľkým bruchom. Ak takéto výjavy v knihách nepreferujete, nemusíte sa báť.Ako druhú v poradí čítavame Rozprávku o kozliatkach, ale poslušných z pera Jaroslavy Blažkovej. Musím spomenúť, že knihu čítame zásadne večer pred spinkaním a už som veľakrát oľutovala zvolené poradie, pretože táto rozprávka je svieža, vtipná, moderná a Mimi skôr rozblázni než pripraví na spánok. 

V rozprávke o poslušných kozliatkach mama koza chodí do práce a deti kozičky zatiaľ na ňu čakajú doma. Každý deň sa ráno dohodnú akú pesničku im mama zaspieva, no vlk ju zakaždým tajne vypočuje. Vlk však do školy nechodil a tak pesničku vždy popletie. Kozliatka ho vysmejú a my s Mimi sa váľame od smiechu po vankúši. Vlk totiž používa naozaj vtipné slovné zvraty a u Mimi rozhodne vedie veta: Čo sa tam chachocete, chachotáče chachotavé.
A ako môže skončiť rozprávka, v ktorej nikto nikoho nezožral ani nikomu nerozpárali brucho? Úplne netradične. Vlk si nájde prácu na stanici v Bratislave. Kozliatka naďalej žijú v domčeku so svojou mamičkou a za to, že boli poslušné dostanú nové čižmičky. Na predné nohy červené, na zadné zelené.


Knihu dotvárajú ilustrácie Vladimíra Krála (ilustroval napríklad knihy Analfabeta Negramotná od Jána Uličianskeho alebo Vianočné mystérium od Josteina Gaardera). Zakaždým, keď Kozliatka držím v rukách musím obdivovať farby, ktoré Vladimír Král zvolil, vypúlené oči kozliatok a macherského vlka.Kozliatka. Rozprávka o kozliatkach, ale neposlušných. 
Text: Mária Rázusová-Martáková 
Kozliatka. Rozprávka o kozliatkach, ale poslušných
Text: Jaroslava Blažková 
Ilustrácie: Vladimír Král 
Buvik, 2013
Kniha získala ocenenie: Najkrajšia detská kniha jesene 2013


Komentáre