Preskočiť na hlavný obsah

Cornelia Funke: Měsíční drak

Ilustrácie: Annette Swoboda

CPress 2016, Albatros Media a.s.


Do Filipovej izby svieti mesiac. Filip leží v posteli, pozerá von oknom a počíta hviezdy. Náhle vedľa svojej postele začuje tichý šramot. Vystrašene sa nakloní cez jej okraj. Na koberci leží kniha o drakoch a rytieroch, ktorú si predtým čítal. Filip si je istý, že ju zatváral, napriek tomu je otvorená. Natiahne ruku, aby ju zaklapol. Zrazu sa dajú biele stránky do pohybu, akoby ich otáčala neviditeľná ruka. Filip sa schová pod deku, ale knihu sleduje cez štrbinku. Šušťanie zosilnie a medzi stránkami sa objaví šupinatý chvost...


Měsíční drak je obrázková kniha ako stvorená pre všetkých chlapcov inšpirovaných drakmi, rytiermi a ich dobrodružstvami. Zaujať však môže aj dievčatá, naša Mimi je toho dôkazom. Pri čítaní zadržiava dych a hltá každé jedno slovo. 


Príťažlivosť Měsíčniho draka tkvie v jeho realistickosti. Celé dobrodružstvo sa odohráva v noci, vo Filipovej detskej izbe. Deti v nej môžu objavovať všetko, čo poznajú z vlastných izieb. 


Príbeh je neuveriteľne napínavý a zároveň plný odvahy, súdržnosti a priateľstva. Po tom, čo z Filipovej knihy vyskočí dráčik prenasledovaný bielym rytierom, začnú sa diať ďaľšie čudné veci. Filip sa nečakane zmenší a prenasledovaný bielym rytierom uteká hľadať skrýšu. Spolu s dráčikom vymyslia odvážny plán ako sa zachrániť. 

  

Bílý rytíř vztekle máchal mečem a klel.
Ale Filip se jen smál.
Byla to nádhera, letět na drakovi.
Pokojík pod nimi se v měsíčním světle skvěl jako podivuhodná krajina.


Cornelia Funke je medzinárodné uznávaná autorka detskej literatúry, ktorá získala za svoju tvorbu niekoľko ocenení, jej knihy sú prekladané do 30-tich jazykov sveta a niektoré boli aj sfilmované. Měsíční drak bol pôvodne napísaný pre deti na prvom stupni základných škôl, až neskôr vyšiel v podobe bilderbuchu pre deti predškolského veku s ilustráciami Annette Swoboda.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros media.


Komentáre