Preskočiť na hlavný obsah

Zuzana Csontosová: Víla Jazmínka a škriatok Vendelín. Ako spolu zachránili les.

Ilustrácie: Katarína Ilkovičová

Albatros, 2014


Anotácia
Keď sa víla Jazmínka znesie na drobnom semienku odkvitnutej púpavy z tatranských kopcov až k Železnej studienke, začína sa jej veľké dobrodružstvo. Objavuje nepoznané miesta – jaskyne, čistinky a lúky, ba čo viac, v lese nájde nových priateľov. Lesní škriatkovia sú nielen láskaví a vľúdni, ale tiež múdri, a tak sa zvedavá víla pri nich aj veľa naučí. Čo robiť pre to, aby les zostal čistý a zvieratká v ňom spokojné? Ako sa správať ekologicky? Ktoré bylinky liečia a kde rastie plesnivec? Odpovede na tieto otázky a množstvo rád a nápadov objavíte v príbehu o tom, ako víla Jazmínka a škriatok Vendelín spoločne zachránili les.


Záleží vám na prostredí, v ktorom žijete a snažíte sa svoje deti vychovávať tak, aby si aj ony uvedomili aké dôležité je správať sa šetrne a ekologicky k našej planéte? V tom prípade vám môže pomôcť kniha, ktorú napísala Zuzana Csontosová: Víla Jazmínka a škriatok Vendelín. 


Hneď prvou témou v knihe Víla Jazmínka a škriatok Vendelín je triedenie odpadu a recyklácia. A práve táto téma Mimi veľmi zaujala, venovali sme jej podstatnú časť z celého čítania. 
Som rada, že knihu ilustrovala Katarína Ilkovičová, ktorej ilustrácie sú jednoduché, čisté, milé, skrátka ideálne pre vnímanie deťmi. Páči sa mi ako poňala triedenie odpadu - 4 kontajnery vo farbách podľa odpadu, ktorý do nich patrí a k nim škriatkovia držiaci v rukách buď sklenenú fľašu, noviny, plastovú fľašu, či plechovku. Mimi veľmi rýchlo pochopila ako sa odpad triedi a kam patrí. A priučila som sa aj ja, doteraz som vôbec netušila, že existuje červený kontajner na plechovky.
Následne sa deti dozvedia čo je to recyklácia aj s pár tipmi a návodmi na to ako doma recyklovať staré a zdanlivo nepotrebné veci.


Vďaka víle Jazmínke tiež Mimi spoznala ďaľšie liečivé bylinky a ich spôsob využitia. Nadšená bola najmä zo skorocelu keď zistila, že jej môže pomôcť zahojiť bobo. Vyzerá to tak, že tento rok ho na našej záhradke budeme musieť pestovať :-)


Okrem byliniek sa deti dozvedia niečo aj o zvieratách, ktoré žijú v Tatrách, kedy majú mláďatá a čím sa živia. Možno je trochu škoda, že autorka Zuzana Csontosová spomenula len tri zvieratá - Kamzíka vrchovského tatranského, Medveďa hnedého a Orla skalného. Tieto zvieratá Mimi pozná a čo to o nich vie, našťastie víla Jazmínka o nich prezradila aj také veci, ktoré nepoznala a zaujali ju. Určite by bolo fajn ak by v knihe bola zmienka napríklad o rysovi alebo vlkovi.


V knihe Víla Jazmínka a škriatok Vendelín sa deti tiež dočítajú ako sa správať v lese, čo sú to chránené územia, ako v prírode táboriť a ako pomáhať lesným zvieratkám.
Všetky informácie sú pútavejšie o to viac, že sú podané vo forme príbehu o víle Jazmínke, ktorý je zasadený do prostredia Slovenska.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros media.

Komentáre