Preskočiť na hlavný obsah

Zuzana Csontosová: Víla Jazmínka a škriatok Vendelín. Ako spolu zachránili les.

Záleží vám na prostredí, v ktorom žijete a snažíte sa svoje deti vychovávať tak, aby si aj ony uvedomili aké dôležité je správať sa šetrne a ekologicky k našej planéte? V tom prípade vám môže pomôcť kniha, ktorú napísala Zuzana Csontosová: Víla Jazmínka a škriatok Vendelín.


Hneď prvou témou v knihe Víla Jazmínka a škriatok Vendelín je triedenie odpadu a recyklácia. A práve táto téma Mimi veľmi zaujala, venovali sme jej podstatnú časť z celého čítania.
Som rada, že knihu ilustrovala Katarína Ilkovičová, ktorej ilustrácie sú jednoduché, čisté, milé, skrátka ideálne pre vnímanie deťmi. Páči sa mi ako poňala triedenie odpadu - 4 kontajnery vo farbách podľa odpadu, ktorý do nich patrí a k nim škriatkovia držiaci v rukách buď sklenenú fľašu, noviny, plastovú fľašu, či plechovku. Mimi veľmi rýchlo pochopila ako sa odpad triedi a kam patrí. A priučila som sa aj ja, doteraz som vôbec netušila, že existuje červený kontajner na plechovky.
Následne sa deti dozvedia čo je to recyklácia aj s pár tipmi a návodmi na to ako doma recyklovať staré a zdanlivo nepotrebné veci.


Vďaka víle Jazmínke tiež Mimi spoznala ďaľšie liečivé bylinky a ich spôsob využitia. Nadšená bola najmä zo skorocelu keď zistila, že jej môže pomôcť zahojiť „bobo“. Vyzerá to tak, že tento rok ho na našej záhradke budeme musieť pestovať.

Okrem byliniek sa deti dozvedia niečo aj o zvieratách, ktoré žijú v Tatrách, kedy majú mláďatá a čím sa živia. Možno je trochu škoda, že autorka Zuzana Csontosová spomenula len tri zvieratá - Kamzíka vrchovského tatranského, Medveďa hnedého a Orla skalného. Tieto zvieratá Mimi pozná a čo to o nich vie, našťastie víla Jazmínka o nich prezradila aj také veci, ktoré nepoznala a zaujali ju. Určite by bolo fajn ak by v knihe bola zmienka napríklad o rysovi alebo vlkovi.


V knihe Víla Jazmínka a škriatok Vendelín sa deti tiež dočítajú ako sa správať v lese, čo sú to chránené územia, ako v prírode táboriť a ako pomáhať lesným zvieratkám.
Všetky informácie sú pútavejšie o to viac, že sú podané vo forme príbehu o víle Jazmínke, ktorý je zasadený do prostredia Slovenska.
Víla Jazmínka a škriatok Vendelín. Ako spolu zachránili les.
Text: Zuzana Csontosová
Ilustrácie: Katarína Ilkovičová
Albatros, 2014


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatros Media.


Komentáre