Preskočiť na hlavný obsah

Beth Ferry: Palička a Kamienok

Ilustrácie: Tom Lichtenheld

Citadella, 2015


V záplave detských knižných noviniek v období pred Vianocami som nadobudla pocit, že kniha Palička a Kamienok, ktorú napísala Beth Ferry a ilustroval Tom Lichtenheld, ostala nepovšimnutá. A to mi bolo ľúto, pretože:
1. kniha je poučná, nesie  v sebe myšlienku o sile priateľstva
2. ilustroval ju Tom Lichtenheld, ktorého tvorbu obdivujem už dávno, no bohužiaľ jeho knihy sa dali zohnať len v angličtine a navyše za dosť vysokú cenu. Takže ostalo len pri obdivovaní a pozeraní si knižných trailerov na Youtube.

O to viac som sa potešila, že sa našlo na Slovensku vydavateľstvo, ktoré aspoň jednu knihu s ilustráciami Toma Lichtenhelda vydalo. Ak možno mať knižné priania, tak srdiečko by sa mi trepotalo od radosti ak by u nás vyšli ešte Cloudette a Duck! Rabbit! :-)


Čaro knihy Palička a Kamienok spočíva v jemnom humore a čistých, jednoduchých ilustráciách, prostredníctvom ktorých sa deti dozvedia o dôležitosti priateľstva, že si navzájom treba pomáhať a vychutnávať si každú chvíľu s ľudmi, na ktorých nám záleží. Spôsobom jednoznačným a ľahko pochopiteľným aj najmladším čitateľom.


Na začiatku je každý sám. Palička aj Kamienok. Bez kamaráta im je smutno. Jedného dňa Kamienok spadne z hojdačky a škodoradostná borovicová Šiška sa mu smeje. Palička sa Kamienka zastane a Šišku z ihriska vyženie. Palička a Kamienok už viac nie sú sami. Odrazu však prihrmí búrka a každého odveje na inú stranu. Opäť je každý sám. Kamienok Paličku hľadá dňom aj nocou. Nakoniec ju nájde uviaznutú v mláke. Oplatí priateľke pomoc? :-)


Túto knihu je s Mimi radosť čítať, pekne všetko chápe. Smútok Paličky a Kamienka keď sú každý sám, aj radosť z ich nového priateľstva a dobrodružstiev, ktoré zažívajú. Bez toho, aby som jej musela čokoľvek vysvetľovať. Tiež sa pozastavuje nad tým, že Palička je vysoká a tenká, Kamienok malý a bacuľatý. A napriek týmto rozdielom sa k sebe dokonale hodia.


Na záver musím pár slov venovať prekladu. Nie som odborník, vyjadrím sa len ako mamina a nadšenec pre detskú literatúru.
Verše v knihe mi občas drásajú uši. Pri predčítaní Mimi sa nemôžem ubrániť pocitu, že vo vydavateľstve Citadella trochu nepochopili tento typ detských kníh kedy obraz prevyšuje nad textom. V angličtine je text jednoduchší, na niektorých stranách je len jedno slovo alebo jedna veta, no viac ani netreba nakoľko ilustrácie Toma Lichtenhelda dokonale vystihujú myšlienku a atmosféru príbehu. V slovenčine text má snahu akoby vysvetľovať, nájdete v ňom vety, ktoré by ste v origináli len hľadali. Je to škoda a hlavne zbytočné. Deti netreba podceňovať, ony chápu čo im chce kniha "povedať". A kvalita veršov mohla byť tiež trochu na vyššej úrovni keď už teda vo vydavateľstve mali potrebu hodiť text do veršov. 
Napriek tomu som rada, že kniha vyšla aj u nás a dúfam, že podobných kníh nájdeme v slovenčine viac :-)


Ak vás kniha zaujala, môžete si pozrieť tento trailer k nej:Celú tvorbu Toma Lichtenhelda nájdete na jeho stránke www.tomlichtenheld.com

Komentáre

 1. no to je super objav. ale toho prekladu je naozaj skoda. pozrela som si na videu orginal, tiez sa rymuje. ale uplne s tebou suhlasim, z tvojich obrazkov vidiet privela textu a usi trhajuci preklad. straca tym caro. je v knihe napisane kto to prekladal? na nete som to nenasla.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hľadala som a nenašla, je tam len, že Citadella, tak asi preto je to tak chabé. Škoda peknej knihy, ešte, že mám cvik a text Miške v pohode prerozprávam podľa seba, aj keď...niekedy začne ona sama komentovať obrázky a tak ju ani v podstate nečítame :-)

   Odstrániť
 2. mam pocit,ze to nebol preklad,ale prekladatelova vlastna tvorba :-(

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tento komentár bol odstránený autorom.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

najčítanejšie na blogu

D. Lokšová, A. Kováčová: Moji zeleninkoví kamaráti

Novinka na trhu Moji zeleninkoví kamaráti je jedna milá a chytľavá kniha pre deti, ktorú celú vytvorili šikovné maminy s hlavou plnou dobrých nápadov, vyšla vo vydavateľstve Čo dokáže mama.
Zaujala ma na prvý pohľad, povedala som si, že by to bola skvelá cena v našej vianočnej súťaži. Dievčatá z Čo dokáže mama boli veľmi ochotné poskytnúť jeden výtlačok knihy a maľovanky, o ktoré teraz môžete zabojovať vo Vianočkách s Mimi a Pojinkom.

Aj keď...ehm...nie tak celkom.  Keďže som vždy zvedavá na názor mojej malej knihomilky, knihu Moji zeleninkoví kamaráti som jej prečítala hneď ako nám došla domov. Už keď zbadala prvý obrázok bola nadšená a knihu mi chcela vytrhnúť z ruky, čo som jej samozrejme nemohla dovoliť. Veď cena je cena, sluší a patrí sa ju odovzdať výhercovi v top stave. Takže dieťa moje len pozeralo a listovala som ja.

Musím ešte podotknúť, že Mimi nerada číta básničky, riekanky a podobne. Možno je chyba vo mne, možno neviem urobiť pekný a počúvateľný prednes. Neviem, no výsledok …

Khoa Le: Strapúšik a Meduška

Na slovenské vydanie kníh Strapúšik a Meduška som sa nesmierne tešila. Nevedela som sa dočkať kedy sa dostanú na pulty kníhkupectiev a ja ich budem môcť držať v rukách. Rozhodla som sa, že ich Mimi dostane na Vianoce, pretože sú tak nádherné, že z nich bude ideálny knižný darček. Už len vydržať, bude to skúška nervov, odhodlania a sebazaprenia.

Autorkou oboch kníh je vietnamská ilustrátorka, grafická dizajnérka, výtvarníčka a spisovateľka v jednej osobe menom Khoa Le. Jej knihy pre deti sú malé umelecké diela a čo je skvelé, že za témy zvolila situácie, pri ktorých dochádza k stretom medzi rodičmi a deťmi. Možno aj vďaka týmto knihám nebudete mať problém s česaním vašej ratolesti alebo nosením čiapky, najmä v lete keď praží slnko. Aj keď...ktovie, či sa im nezapáči myšlienka Strapúšikovho holubieho hniezda na hlave alebo, že sa od slnka roztopia na med a nakoniec skončia s čokoládovým klobúkom na hlave ako Meduška. Čítať ich môžete už s najmenšími deťmi nakoľko je text krátky a je v slo…

Helena Haraštová: Veľká kniha tmy

Na pultoch kníhkupectiev sa objavila novinka Veľká kniha tmy autorky Heleny Haraštovej. V poslednej dobe som si obľúbila jej tvorbu. Určite aj vy poznáte a možno aj doma máte niektorú z jej kníh: Podívej, jak roste strom, Podívej, jak roste rastlina s ilustráciami slovenskej ilustrátorky Edit Sliackej, Už sa nebojím tmy, o ktorej sa viedlo koncom minulého roka dosť diskusií a v nedávnom článku som písala o Jaké svátky slaví děti celého světa, v ktorom som spomínala aj druhú knihu zo série Jak bydlí děti celého světa.


Veľká kniha tmy je pomerne útla kniha o živote v tme, no pritom nabitá rôznymi zaujímavosťami. Deti sa najprv dozvedia čo to tá tma vlastne je, aké zdroje umelého svetla poznáme a potom môžu nazrieť do nočného života v prírode, v oceáne, v meste, na dedine, či zistia ako funguje letisko, kým ony sladko spia.

Helena Haraštová vo svojich knihách informácie podáva stručne, no výstižne a nie je to ani v tomto prípade inak. Obsah je ideálny pre deti od 3 do 6 rokov, je pútavý a …

Monika Kompaníková: Hlbokomorské rozprávky

O Hlbokomorských rozprávkach toho bolo popísané už veľa, jeden z pekných článkov nájdete napríklad aj priamo na stránke vydavateľstva Artforum, ktorý si môžete prečítať tu.Nebudem sa teda veľmi rozpisovať. Chcem hlavne vyjadriť radosť, že Mimi na ne konečne dozrela. Čakali ju v skrýši tri roky, kupovala som ich ako novinku keď bola Mimi ešte bábätko, lebo som sa bála, že sa vypredajú kým do nich dorastie. Tieto moje strachy...držia ma doteraz a stále nakupujem knihy do skrýše.No o tom som nechcela. Trpezlivo som teda čakala na chvíľu, keď si budeme s Mimi Hlbokomorské rozprávky čítať. Mimi si príbehy o netradičnom priateľstve medzi rybou Bibou a morským hadom Radom, vďaka ktorým sa naučila veľa o živote na morskom dne, obľúbila od prvého riadku.

Páči sa mi, že autorka Monika Kompaníková za hlavných hrdinov knihy vybrala snáď najnevábnejšie morské stvorenia. Ryba Biba je totiž Morský čert. Ak ste niekedy videli rozprávku Hľadá sa Nemo, určite si spomeniete na scénku kde sa Marlin (Nemov…

Prečítané leto: O zmene

Ani sme sa nenazdali a Prečítané leto končí. Bolo plné čítania a všemožných aktivít, plné inšpirácií a ja som veľmi rada, že sme s Mimi pri tom mohli byť. Zažili sme kopu zábavy a knižnicu doplnili o ďalšie krásky. Čaká nás posledný týždeň, počas ktorého budeme čítať knihy o zmene. A ja som zistila, že o väčšine z tých, ktoré som z detskej knižnice vybrala, som už na blogu písala. Čo je skvelé, pretože tieto dni máme trochu hektické.

Keď som ich išla nafotiť, Mimi sa mi nakvartírovala do záberu a začala kradnúť knihu o Johannesovi Jensenovi, len tak-tak som stihla urobiť fotku :-) Takže sme si ju hneď aj prečítali spolu s knihou Wild od Emily Hughes.

Keď som si na začiatku leta prečítala všetky témy Prečítaného leta, tohto posledného týždňa som sa najprv trochu zľakla. Nevedela som ako tému zmeny poňať, no potom mi na myseľ prišla kniha Ti otravní králici a zrazu to išlo samé.

A prečo som vybrala práve tieto knihy? Lebo v Ti otravní králici medveď zmenil svoj postoj k okoliu čo ho nakonie…