Preskočiť na hlavný obsah

Prečítané leto: O prázdninách

Rok ubehol ako voda a máme tu druhý ročník Prečítaného leta. Opäť nás čaká hromada skvelých tipov na pekné detské knihy a aktivity. Veľmi sa teším a vážim si, že som aj tento rok dostala pozvánku prispievať do tohto skvelého projektu.

Téma prvého týždňa znie Knižka o prázdninách a určite budete so mnou súhlasiť, že leto a prázdniny si žiadne dieťa nevie predstaviť bez zmrzliny. Mimi má dve knihy o zmrzline, obe môže čítať v podstate aj sama nakoľko sú viac obrázkové ako textové. Prvou z nich je pre vás iste známa Zmrzlina od Dagmar Urbánkovej a druhou kniha v angličtine s názvom Ice cream work od japonskej autorky Naoshi.

Ice Cream Work
text a ilustrácie: Naoshi
Overcup Press 2015


Naoshi svoje diela tvorí technikou Sunae, čo je v podstate vytváranie obrázkov pomocou farebného piesku. Výsledkom je príjemne farebná ilustrácia so zaujímavou štruktúrou pôsobiaca trochu retro, je to skutočne nápadité.


Ice Cream Work je vtipná a hravá kniha o živote jedného zmrzlinového muža. V pondelok pracuje v cukrárni ako zmrzlina k čokoládovému koláčiku, v utorok je z neho párty kužeľ, aby sa hneď v stredu premenil na kužeľ dopravný. Vo štvrtok pracuje ako lupeň slnečnice, v piatok je z neho golfová loptička. Je proste na roztrhanie (alebo roztopenie?) a v piatok večer sa teší už len na jediné - víkend s oddychom pri knihe, v kine, či na diskotéke.


Pracovný život zmrzlinového muža nám pripomína, že každý z nás má vlastnosti, vďaka ktorým je užitočný a jedinečný, že treba naplno žiť v práci aj po práci, že život môže byť pre nás potešením nech robíme čokoľvek. A to je podľa mňa dôležitý odkaz pre deti, ktoré denno denne vidia svojich rodičov, vracajúcich sa z práce domov, uťahaných, pričom mnohí na prácu skôr nadávajú ako sa z nej tešia.


Ice Cream Work je tiež hľadacou knihou, v ktorej sa prelína reálny svet s fantazijným. Každý pracovný deň zmrzlinového muža je na dvoch dvojstranách. Na prvej je vždy vyobrazená reálna situácia a po otočení listu na vás vykuknú ukrytí zmrzlinoví ľudia a drobné zvieratá. Ilustrácie sú plné rôznych detailov, mnohé vám vyčaria úsmev na tvári. Na konci knihy sú hľadacie úlohy rozdelené podľa stupňa obtiažnosti. Mimi už pri prvom čítaní našla všetky detaily ešte skôr ako sme sa dostali k úlohám na konci. Je to aj tým, že ilustrácie pôsobia čisto a prehľadne. Pre menšie detičky môže byť táto kniha úvodom do obrázkovo-hľadacích kníh.


Ako ste určite pochopili, ide o útlu knihu, napriek tomu vie Mimi zabaviť na dlhý čas. So záujmom si prezerá jednotlivé stránky, všíma si čo jednotliví zmrzlinoví ľudia a zvieratá robia, aká je ich úloha na obrázku. Na začiatku každého dňa pomáha zmrzlinovému mužovi vybrať si parochňu do práce. Pri obrázku slnečnice uvažujeme, prečo niektorí zmzlinoví muži majú kravatu padnutú na bok a prečo ten, čo je dolu hlavou je v tvári červený. Zabávame sa hádaním, ktorí zmrzlinoví ľudkovia sú muži a ktorí ženy (pri niektorých je to skutočne záhada). Na konci sa so všetkými rozlúčime veľkou diskotékou.


Ak vás kniha zaujala, pribaľte k nej kreatívnu pieskovú sadu, napríklad od Djeco alebo od Janod a máte vyriešený pekný darček pre vašu ratolesť. 
Môžete si tiež pozrieť video ako Naoshi vytvára svoje postavičky.

Komentáre

najčítanejšie na blogu

D. Lokšová, A. Kováčová: Moji zeleninkoví kamaráti

Novinka na trhu Moji zeleninkoví kamaráti je jedna milá a chytľavá kniha pre deti, ktorú celú vytvorili šikovné maminy s hlavou plnou dobrých nápadov, vyšla vo vydavateľstve Čo dokáže mama.
Zaujala ma na prvý pohľad, povedala som si, že by to bola skvelá cena v našej vianočnej súťaži. Dievčatá z Čo dokáže mama boli veľmi ochotné poskytnúť jeden výtlačok knihy a maľovanky, o ktoré teraz môžete zabojovať vo Vianočkách s Mimi a Pojinkom.

Aj keď...ehm...nie tak celkom.  Keďže som vždy zvedavá na názor mojej malej knihomilky, knihu Moji zeleninkoví kamaráti som jej prečítala hneď ako nám došla domov. Už keď zbadala prvý obrázok bola nadšená a knihu mi chcela vytrhnúť z ruky, čo som jej samozrejme nemohla dovoliť. Veď cena je cena, sluší a patrí sa ju odovzdať výhercovi v top stave. Takže dieťa moje len pozeralo a listovala som ja.

Musím ešte podotknúť, že Mimi nerada číta básničky, riekanky a podobne. Možno je chyba vo mne, možno neviem urobiť pekný a počúvateľný prednes. Neviem, no výsledok …

Khoa Le: Strapúšik a Meduška

Na slovenské vydanie kníh Strapúšik a Meduška som sa nesmierne tešila. Nevedela som sa dočkať kedy sa dostanú na pulty kníhkupectiev a ja ich budem môcť držať v rukách. Rozhodla som sa, že ich Mimi dostane na Vianoce, pretože sú tak nádherné, že z nich bude ideálny knižný darček. Už len vydržať, bude to skúška nervov, odhodlania a sebazaprenia.

Autorkou oboch kníh je vietnamská ilustrátorka, grafická dizajnérka, výtvarníčka a spisovateľka v jednej osobe menom Khoa Le. Jej knihy pre deti sú malé umelecké diela a čo je skvelé, že za témy zvolila situácie, pri ktorých dochádza k stretom medzi rodičmi a deťmi. Možno aj vďaka týmto knihám nebudete mať problém s česaním vašej ratolesti alebo nosením čiapky, najmä v lete keď praží slnko. Aj keď...ktovie, či sa im nezapáči myšlienka Strapúšikovho holubieho hniezda na hlave alebo, že sa od slnka roztopia na med a nakoniec skončia s čokoládovým klobúkom na hlave ako Meduška. Čítať ich môžete už s najmenšími deťmi nakoľko je text krátky a je v slo…

Helena Haraštová: Veľká kniha tmy

Na pultoch kníhkupectiev sa objavila novinka Veľká kniha tmy autorky Heleny Haraštovej. V poslednej dobe som si obľúbila jej tvorbu. Určite aj vy poznáte a možno aj doma máte niektorú z jej kníh: Podívej, jak roste strom, Podívej, jak roste rastlina s ilustráciami slovenskej ilustrátorky Edit Sliackej, Už sa nebojím tmy, o ktorej sa viedlo koncom minulého roka dosť diskusií a v nedávnom článku som písala o Jaké svátky slaví děti celého světa, v ktorom som spomínala aj druhú knihu zo série Jak bydlí děti celého světa.


Veľká kniha tmy je pomerne útla kniha o živote v tme, no pritom nabitá rôznymi zaujímavosťami. Deti sa najprv dozvedia čo to tá tma vlastne je, aké zdroje umelého svetla poznáme a potom môžu nazrieť do nočného života v prírode, v oceáne, v meste, na dedine, či zistia ako funguje letisko, kým ony sladko spia.

Helena Haraštová vo svojich knihách informácie podáva stručne, no výstižne a nie je to ani v tomto prípade inak. Obsah je ideálny pre deti od 3 do 6 rokov, je pútavý a …

Monika Kompaníková: Hlbokomorské rozprávky

O Hlbokomorských rozprávkach toho bolo popísané už veľa, jeden z pekných článkov nájdete napríklad aj priamo na stránke vydavateľstva Artforum, ktorý si môžete prečítať tu.Nebudem sa teda veľmi rozpisovať. Chcem hlavne vyjadriť radosť, že Mimi na ne konečne dozrela. Čakali ju v skrýši tri roky, kupovala som ich ako novinku keď bola Mimi ešte bábätko, lebo som sa bála, že sa vypredajú kým do nich dorastie. Tieto moje strachy...držia ma doteraz a stále nakupujem knihy do skrýše.No o tom som nechcela. Trpezlivo som teda čakala na chvíľu, keď si budeme s Mimi Hlbokomorské rozprávky čítať. Mimi si príbehy o netradičnom priateľstve medzi rybou Bibou a morským hadom Radom, vďaka ktorým sa naučila veľa o živote na morskom dne, obľúbila od prvého riadku.

Páči sa mi, že autorka Monika Kompaníková za hlavných hrdinov knihy vybrala snáď najnevábnejšie morské stvorenia. Ryba Biba je totiž Morský čert. Ak ste niekedy videli rozprávku Hľadá sa Nemo, určite si spomeniete na scénku kde sa Marlin (Nemov…

Prečítané leto: O zmene

Ani sme sa nenazdali a Prečítané leto končí. Bolo plné čítania a všemožných aktivít, plné inšpirácií a ja som veľmi rada, že sme s Mimi pri tom mohli byť. Zažili sme kopu zábavy a knižnicu doplnili o ďalšie krásky. Čaká nás posledný týždeň, počas ktorého budeme čítať knihy o zmene. A ja som zistila, že o väčšine z tých, ktoré som z detskej knižnice vybrala, som už na blogu písala. Čo je skvelé, pretože tieto dni máme trochu hektické.

Keď som ich išla nafotiť, Mimi sa mi nakvartírovala do záberu a začala kradnúť knihu o Johannesovi Jensenovi, len tak-tak som stihla urobiť fotku :-) Takže sme si ju hneď aj prečítali spolu s knihou Wild od Emily Hughes.

Keď som si na začiatku leta prečítala všetky témy Prečítaného leta, tohto posledného týždňa som sa najprv trochu zľakla. Nevedela som ako tému zmeny poňať, no potom mi na myseľ prišla kniha Ti otravní králici a zrazu to išlo samé.

A prečo som vybrala práve tieto knihy? Lebo v Ti otravní králici medveď zmenil svoj postoj k okoliu čo ho nakonie…