Preskočiť na hlavný obsah

Christian a Fabian Jeremiesovci: Paľko a Paťko

Hľadacio-obrázkové knihy slávia u nás úspech, tučniaci tiež a preto ma zaujala novinka vydavateľstva Fragment: Paľko a Paťko s podtitulom Veľká oslava u tučniakov.


Napriek očakávaniam som zo začiatku mala, kým mi kniha neprišla poštou domov, trochu obavy. Nebudú to len digitálne naklonovaní tučniaci? Pretože nie je obrázková kniha ako obrázková kniha a niektoré sú práve preto veľmi slabé.
Po zbežnom prelistovaní sa moje obavy rozplynuli a po podrobnom spoločnom čítaní s Mimi som z knihy nadšená.


Prvotina bratov Christiana a Fabiana Jeremiesovcov je bláznivá a plná absurdít (pre mňa najväčšia je hneď na začiatku v hale domu kde tučniak-bača pasie ovečky na telefónnej búdke, v ktorej sa iný tučniak sprchuje, samozrejme obkolesení hordou príbuzenstva páchajúcich ďalšie šialenosti).
Tučniaci sú prosto všade. Aj na miestach, kde by ste ich nečakali a stvárajú veci, na ktoré treba mať veľkú dávku fantázie. Smiať sa budete od prvej stránky po poslednú.


Ako už sám názov napovedá, hlavnou témou knihy je oslava. Paľkova babička má narodeniny, preto si domov pozvala všetkých príbuzných. V tom chaose však stratila kostým na večerný maškarný bál. Paľko sa ponúkne, že jej ho pomôže hľadať. Pripojí sa k nemu jeho nový kamarát Paťko - krokodíl, ktorý sa práve so svojimi rodičmi nasťahoval do susedného domu. 


Autori knihy si na svojich malých čitateľov vymysleli úlohu. V každej miestnosti domu a na záhrade spolu s Paľkom a Paťkom majú hľadať niektorú časť babičkinho kostýmu. Neberte to však tak, že nájdením kostýmu sa zábava končí. Práve naopak. To je len rozcvička na zahriatie pre tých, ktorí s týmto typom kníh ešte nemajú skúsenosť.


Pri listovaní máte pocit, že ani jeden tučniak nie je rovnaký (Pamätáte moje obavy na začiatku, že budú len digitálne naklonovaní? Aké smiešne!), no po podrobnom preskúmaní zistíte, že niektoré postavičky nájdete na viacerých stránkach v rôznych situáciách. A to teraz nemám na mysli tetu Esmeraldu, strýka Karola a čistiaceho robota Čistilka (toho si Mimi obzvlášť obľúbila). Tých vám autori predstavia už na predsádke a môžete ich hľadať v knihe, tiež sú zakomponovaní do úloh súvisiacich s hľadaním babičkinho kostýmu.


Okrem tučniakov si môžete všímať rôzne špagátiky, káble a hadice. Vinú sa miestnosťami, pomedzi tučniakov, spájajú veci nespojiteľné a zaručene vás pobavia.


Tiež môžete nájsť lienky, dážďovky, myši, či rôzne iné hávede, sem tam sa mihne ufón. Za jedným oknom dokonca vidieť Paťkovu rodinu ako sťahuje nábytok do svojho nového domu. 


Paľko a Paťko. Veľká oslava u tučniakov. je skutočne na detaily bohatá kniha čo zaručuje hodiny zábavy a že pri každom ďalšom listovaní v nej nájdete vždy niečo nové.
My ju máme položenú v obývačke na sedačke, Mimi si ju podchvíľou berie do rúk a zahĺbi sa tak, že ani nevieme o dieťati. Skvelé ak si s manželom potrebujeme v kľude niečo dokončiť. Smiech, ktorý sa ozýva spoza stránok nás však nenechá dlho chladných. Zvedavosť nás vedie k Mimi a ani sa nenazdáme už aj spoločne pozeráme čo zas tí tučniaci stvárajú.Chorý tučniak leží s teplomerom v zobáčiku.

Tu raňajkuje v nočnej košeli.

Adam a Eva.

Tentokrát jablko nemá až taký úspech. Nájdete aj tu Adama a Evu? :-)

Donchuanský tučniak...

...nemá šťastie v láske :-)

Speváčka s klávesistkou svojou hudbou ničia jedného z návštevníkov...

...a aj doslova :-) Plus všímajte tie myši.

Tučniakovský Tarzan...

...lieta kade tade.

Prečo tučniak v safari klobúku nevie poliať kvietok?

Kozmonaut, či balón?


Paľko a Paťko
Veľká oslava u tučniakov
Christian a Fabian Jeremiesovci
Fragment, 2016


Za poskytnutie recenzného výtlačku krásne ďakujem spoločnosti Albatrosmedia.


Komentáre

Zverejnenie komentára

najčítanejšie na blogu

D. Lokšová, A. Kováčová: Moji zeleninkoví kamaráti

Novinka na trhu Moji zeleninkoví kamaráti je jedna milá a chytľavá kniha pre deti, ktorú celú vytvorili šikovné maminy s hlavou plnou dobrých nápadov, vyšla vo vydavateľstve Čo dokáže mama.
Zaujala ma na prvý pohľad, povedala som si, že by to bola skvelá cena v našej vianočnej súťaži. Dievčatá z Čo dokáže mama boli veľmi ochotné poskytnúť jeden výtlačok knihy a maľovanky, o ktoré teraz môžete zabojovať vo Vianočkách s Mimi a Pojinkom.

Aj keď...ehm...nie tak celkom.  Keďže som vždy zvedavá na názor mojej malej knihomilky, knihu Moji zeleninkoví kamaráti som jej prečítala hneď ako nám došla domov. Už keď zbadala prvý obrázok bola nadšená a knihu mi chcela vytrhnúť z ruky, čo som jej samozrejme nemohla dovoliť. Veď cena je cena, sluší a patrí sa ju odovzdať výhercovi v top stave. Takže dieťa moje len pozeralo a listovala som ja.

Musím ešte podotknúť, že Mimi nerada číta básničky, riekanky a podobne. Možno je chyba vo mne, možno neviem urobiť pekný a počúvateľný prednes. Neviem, no výsledok …

Khoa Le: Strapúšik a Meduška

Na slovenské vydanie kníh Strapúšik a Meduška som sa nesmierne tešila. Nevedela som sa dočkať kedy sa dostanú na pulty kníhkupectiev a ja ich budem môcť držať v rukách. Rozhodla som sa, že ich Mimi dostane na Vianoce, pretože sú tak nádherné, že z nich bude ideálny knižný darček. Už len vydržať, bude to skúška nervov, odhodlania a sebazaprenia.

Autorkou oboch kníh je vietnamská ilustrátorka, grafická dizajnérka, výtvarníčka a spisovateľka v jednej osobe menom Khoa Le. Jej knihy pre deti sú malé umelecké diela a čo je skvelé, že za témy zvolila situácie, pri ktorých dochádza k stretom medzi rodičmi a deťmi. Možno aj vďaka týmto knihám nebudete mať problém s česaním vašej ratolesti alebo nosením čiapky, najmä v lete keď praží slnko. Aj keď...ktovie, či sa im nezapáči myšlienka Strapúšikovho holubieho hniezda na hlave alebo, že sa od slnka roztopia na med a nakoniec skončia s čokoládovým klobúkom na hlave ako Meduška. Čítať ich môžete už s najmenšími deťmi nakoľko je text krátky a je v slo…

Helena Haraštová: Veľká kniha tmy

Na pultoch kníhkupectiev sa objavila novinka Veľká kniha tmy autorky Heleny Haraštovej. V poslednej dobe som si obľúbila jej tvorbu. Určite aj vy poznáte a možno aj doma máte niektorú z jej kníh: Podívej, jak roste strom, Podívej, jak roste rastlina s ilustráciami slovenskej ilustrátorky Edit Sliackej, Už sa nebojím tmy, o ktorej sa viedlo koncom minulého roka dosť diskusií a v nedávnom článku som písala o Jaké svátky slaví děti celého světa, v ktorom som spomínala aj druhú knihu zo série Jak bydlí děti celého světa.


Veľká kniha tmy je pomerne útla kniha o živote v tme, no pritom nabitá rôznymi zaujímavosťami. Deti sa najprv dozvedia čo to tá tma vlastne je, aké zdroje umelého svetla poznáme a potom môžu nazrieť do nočného života v prírode, v oceáne, v meste, na dedine, či zistia ako funguje letisko, kým ony sladko spia.

Helena Haraštová vo svojich knihách informácie podáva stručne, no výstižne a nie je to ani v tomto prípade inak. Obsah je ideálny pre deti od 3 do 6 rokov, je pútavý a …

Monika Kompaníková: Hlbokomorské rozprávky

O Hlbokomorských rozprávkach toho bolo popísané už veľa, jeden z pekných článkov nájdete napríklad aj priamo na stránke vydavateľstva Artforum, ktorý si môžete prečítať tu.Nebudem sa teda veľmi rozpisovať. Chcem hlavne vyjadriť radosť, že Mimi na ne konečne dozrela. Čakali ju v skrýši tri roky, kupovala som ich ako novinku keď bola Mimi ešte bábätko, lebo som sa bála, že sa vypredajú kým do nich dorastie. Tieto moje strachy...držia ma doteraz a stále nakupujem knihy do skrýše.No o tom som nechcela. Trpezlivo som teda čakala na chvíľu, keď si budeme s Mimi Hlbokomorské rozprávky čítať. Mimi si príbehy o netradičnom priateľstve medzi rybou Bibou a morským hadom Radom, vďaka ktorým sa naučila veľa o živote na morskom dne, obľúbila od prvého riadku.

Páči sa mi, že autorka Monika Kompaníková za hlavných hrdinov knihy vybrala snáď najnevábnejšie morské stvorenia. Ryba Biba je totiž Morský čert. Ak ste niekedy videli rozprávku Hľadá sa Nemo, určite si spomeniete na scénku kde sa Marlin (Nemov…

Prečítané leto: O zmene

Ani sme sa nenazdali a Prečítané leto končí. Bolo plné čítania a všemožných aktivít, plné inšpirácií a ja som veľmi rada, že sme s Mimi pri tom mohli byť. Zažili sme kopu zábavy a knižnicu doplnili o ďalšie krásky. Čaká nás posledný týždeň, počas ktorého budeme čítať knihy o zmene. A ja som zistila, že o väčšine z tých, ktoré som z detskej knižnice vybrala, som už na blogu písala. Čo je skvelé, pretože tieto dni máme trochu hektické.

Keď som ich išla nafotiť, Mimi sa mi nakvartírovala do záberu a začala kradnúť knihu o Johannesovi Jensenovi, len tak-tak som stihla urobiť fotku :-) Takže sme si ju hneď aj prečítali spolu s knihou Wild od Emily Hughes.

Keď som si na začiatku leta prečítala všetky témy Prečítaného leta, tohto posledného týždňa som sa najprv trochu zľakla. Nevedela som ako tému zmeny poňať, no potom mi na myseľ prišla kniha Ti otravní králici a zrazu to išlo samé.

A prečo som vybrala práve tieto knihy? Lebo v Ti otravní králici medveď zmenil svoj postoj k okoliu čo ho nakonie…