Preskočiť na hlavný obsah

Jiří Dvořák: Hávedník

Ilustrácie: Daniela Olejníková

Verše prebásnil: Erik Ondrejička

Artforum, 2015


Anotácia
Všade okolo nás je veľa živočíchov, ktoré väčšinou nevnímame alebo ich nevidíme, či ich vidieť radšej ani nechceme. Delíme sa s nimi o záhradu, byt, posteľ alebo aj o vlastnú kožu. Sojí za to dozvedieť sa, ako žijú, kto sú a aký je ich príbeh. Nepozerať na nich len ako na nechutnú háveď. Pozrieť na ne i očami vedca a niečo sa o nich, a aj o sebe, dozvedieť. 
V Hávedníku.

Idú blchy psie na človeka? Sú všetky mravce v hniezde súrodenci? Pamätá si motýľ niečo z čias, keď bol húsenicou? Dokáže si slimák opraviť poškodenú ulitu? Kde sa vzala povera o ucholakovi v uchu? Na tieto otázky a mnoho ďaľších vám odpovie Hávedník.


Hávedník je novinka českého vydavateľstva Baobab, ktorú u nás vydalo Artforum. Verím, že mená Jiří Dvořák a Daniela Olejníková vám nebudú neznáme (Jiří Dvořák je autorom kníh ako Rostlinopis alebo Jak zvířata spí. Daniela Olejníková je autorkou napríklad knihy Liek pre Vĺčika, o ktorej som už písala tu).

Keď som Hávedník prvý krát uvidela, pomyslela som si - KONEČNE! Konečne detská kniha v slovenčine. V poslednej dobe ma už začalo celkom deprimovať, že všetko čo sa mi páčilo, vyšlo len v češtine. Potešilo ma, že v slovenčine vyšla práve kniha encyklopedického charakteru a navyše od skvelého autora. Takých kníh je u nás ako šafranu. Dúfam, že Artforum pre nás chystá viac podobných prekvapení (taký Rostlinopis alebo Stromovka by v slovenčine určite potešili).

bez prebalu
prebal - plagát

Hávedník je zaujímavo riešený z vnútra i z vonka. Po rozložení papierového prebalu dostanete plagát s postupom ako postaviť hotel pre hmyz. Teda akúsi debničku, vďaka ktorej budete môcť hmyz pozorovať. 


predná predsádka
A čo je dnu? Hávede od výmyslu sveta. Pekne podľa abecedy zoradené, vtipne popísané (nie je to žiadna suchopárna encyklopédia), tu a tam oživené básničkou. Niektoré hávede sú na stranu, iné na dve, pri každej minimálne jedna zaujímavá dobrá otázka, či veríte tomu s odpoveďami, ktoré vám budú vŕtať v hlave. Ako v každej encyklopédii aj v tejto na konci nájdete register pojmov, ktorý vám zjednoduší vyhľadávanie konkrétnych informácií.
Okrem bežných hmyzov si v Hávedníku môžete čo to prečítať aj o víruse chrípky, spavej chorobe, či zubnom kaze. 
Jiří Dvořák o každej hávedi vytvoril akýsi príbeh, takže knihu si môžete kľudne prečítať aj večer pred spaním. Aj keď... neviem, či by som potom zaspala :-D 

Knihu ilustrovala technikou linorytu Daniela Olejníková, ktorý oživila priam bláznivými neónovými farbami. 

Mimi je na Hávedník ešte malá, no ako som písala tento článok sa zobudila a zišla za mnou do obývačky. Hneď si všimla, že píšem o niečom čo nepozná a tak som jej knihu ukázala. Text samozrejme nevydržala počúvať, no ilustrácie sa jej páčili. Popritom ako si ich so záujmom prezerela, som jej prerozprávala nejaké informácie z knihy. Takže ju môžete „čítať" aj s kľudne menšími deťmi.  

Na záver slová Jiřího Dvořáka:

„Každý z nás má doma malou, ale docela početnou zoologickou zahradu. Chová v ní mouchy, pavouky, octomilky... ano, někdy i blechy nebo vši. Jenže v téhle zoo chybějí popisky. Což je škoda, protože každý z těch malých živočichů má svůj příběh. Tak mě napadlo je sepsat – a vyšel mi ilustrovaný průvodce pavilonem havěti. Doufám, že bude bavit děti i jejich rodiče. A že se při čtení nebudou moc drbat. Po havěti se většinou oháníme, vyháníme ji a hubíme – často hlavně proto, že ji neznáme. Ten, kdo by se podíval zblízka, ale zjistí, že havěť může být hezká – jen si (když vám to dovolí) prohlédněte sršeň! A vlastně i docela sympatická, jako škvoři, světlušky... nebo moje oblíbené vosy. A taky možná přijde na to, že ta nejhavěťovatější havěť na Zemi se jmenuje člověk rozumný. I když v téhle knížce nemá samostatnou kapitolu."

Komentáre

 1. najlepsie! super recenzia Zdeni. tiez dufam, ze sa zacne vydavat viac zaujimavych knih.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :-* Veru, hádam sa dožijeme :-D Najviac ma dostalo, že skvelé slovenské ilustrátorky urobia nové knihy a šup, čeština :-( Aj keď...na jednu stranu chápem, väčší trh, viac možností, no takto by to nemalo byť.

   Odstrániť
  2. Presne toto aj mňa zarmucuje a bohužiaľ netýka sa to len detských, ale aj odborných a "dospeláckych" kníh škoda, preškoda, ale snáď nám svitne na lepšie časy :-)

   Odstrániť
 2. výborná recenzia a hlavne ma potešili fotky z knižky, takto viem, že ju chcem :)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

najčítanejšie na blogu

D. Lokšová, A. Kováčová: Moji zeleninkoví kamaráti

Novinka na trhu Moji zeleninkoví kamaráti je jedna milá a chytľavá kniha pre deti, ktorú celú vytvorili šikovné maminy s hlavou plnou dobrých nápadov, vyšla vo vydavateľstve Čo dokáže mama.
Zaujala ma na prvý pohľad, povedala som si, že by to bola skvelá cena v našej vianočnej súťaži. Dievčatá z Čo dokáže mama boli veľmi ochotné poskytnúť jeden výtlačok knihy a maľovanky, o ktoré teraz môžete zabojovať vo Vianočkách s Mimi a Pojinkom.

Aj keď...ehm...nie tak celkom.  Keďže som vždy zvedavá na názor mojej malej knihomilky, knihu Moji zeleninkoví kamaráti som jej prečítala hneď ako nám došla domov. Už keď zbadala prvý obrázok bola nadšená a knihu mi chcela vytrhnúť z ruky, čo som jej samozrejme nemohla dovoliť. Veď cena je cena, sluší a patrí sa ju odovzdať výhercovi v top stave. Takže dieťa moje len pozeralo a listovala som ja.

Musím ešte podotknúť, že Mimi nerada číta básničky, riekanky a podobne. Možno je chyba vo mne, možno neviem urobiť pekný a počúvateľný prednes. Neviem, no výsledok …

Khoa Le: Strapúšik a Meduška

Na slovenské vydanie kníh Strapúšik a Meduška som sa nesmierne tešila. Nevedela som sa dočkať kedy sa dostanú na pulty kníhkupectiev a ja ich budem môcť držať v rukách. Rozhodla som sa, že ich Mimi dostane na Vianoce, pretože sú tak nádherné, že z nich bude ideálny knižný darček. Už len vydržať, bude to skúška nervov, odhodlania a sebazaprenia.

Autorkou oboch kníh je vietnamská ilustrátorka, grafická dizajnérka, výtvarníčka a spisovateľka v jednej osobe menom Khoa Le. Jej knihy pre deti sú malé umelecké diela a čo je skvelé, že za témy zvolila situácie, pri ktorých dochádza k stretom medzi rodičmi a deťmi. Možno aj vďaka týmto knihám nebudete mať problém s česaním vašej ratolesti alebo nosením čiapky, najmä v lete keď praží slnko. Aj keď...ktovie, či sa im nezapáči myšlienka Strapúšikovho holubieho hniezda na hlave alebo, že sa od slnka roztopia na med a nakoniec skončia s čokoládovým klobúkom na hlave ako Meduška. Čítať ich môžete už s najmenšími deťmi nakoľko je text krátky a je v slo…

Helena Haraštová: Veľká kniha tmy

Na pultoch kníhkupectiev sa objavila novinka Veľká kniha tmy autorky Heleny Haraštovej. V poslednej dobe som si obľúbila jej tvorbu. Určite aj vy poznáte a možno aj doma máte niektorú z jej kníh: Podívej, jak roste strom, Podívej, jak roste rastlina s ilustráciami slovenskej ilustrátorky Edit Sliackej, Už sa nebojím tmy, o ktorej sa viedlo koncom minulého roka dosť diskusií a v nedávnom článku som písala o Jaké svátky slaví děti celého světa, v ktorom som spomínala aj druhú knihu zo série Jak bydlí děti celého světa.


Veľká kniha tmy je pomerne útla kniha o živote v tme, no pritom nabitá rôznymi zaujímavosťami. Deti sa najprv dozvedia čo to tá tma vlastne je, aké zdroje umelého svetla poznáme a potom môžu nazrieť do nočného života v prírode, v oceáne, v meste, na dedine, či zistia ako funguje letisko, kým ony sladko spia.

Helena Haraštová vo svojich knihách informácie podáva stručne, no výstižne a nie je to ani v tomto prípade inak. Obsah je ideálny pre deti od 3 do 6 rokov, je pútavý a …

Monika Kompaníková: Hlbokomorské rozprávky

O Hlbokomorských rozprávkach toho bolo popísané už veľa, jeden z pekných článkov nájdete napríklad aj priamo na stránke vydavateľstva Artforum, ktorý si môžete prečítať tu.Nebudem sa teda veľmi rozpisovať. Chcem hlavne vyjadriť radosť, že Mimi na ne konečne dozrela. Čakali ju v skrýši tri roky, kupovala som ich ako novinku keď bola Mimi ešte bábätko, lebo som sa bála, že sa vypredajú kým do nich dorastie. Tieto moje strachy...držia ma doteraz a stále nakupujem knihy do skrýše.No o tom som nechcela. Trpezlivo som teda čakala na chvíľu, keď si budeme s Mimi Hlbokomorské rozprávky čítať. Mimi si príbehy o netradičnom priateľstve medzi rybou Bibou a morským hadom Radom, vďaka ktorým sa naučila veľa o živote na morskom dne, obľúbila od prvého riadku.

Páči sa mi, že autorka Monika Kompaníková za hlavných hrdinov knihy vybrala snáď najnevábnejšie morské stvorenia. Ryba Biba je totiž Morský čert. Ak ste niekedy videli rozprávku Hľadá sa Nemo, určite si spomeniete na scénku kde sa Marlin (Nemov…

Prečítané leto: O zmene

Ani sme sa nenazdali a Prečítané leto končí. Bolo plné čítania a všemožných aktivít, plné inšpirácií a ja som veľmi rada, že sme s Mimi pri tom mohli byť. Zažili sme kopu zábavy a knižnicu doplnili o ďalšie krásky. Čaká nás posledný týždeň, počas ktorého budeme čítať knihy o zmene. A ja som zistila, že o väčšine z tých, ktoré som z detskej knižnice vybrala, som už na blogu písala. Čo je skvelé, pretože tieto dni máme trochu hektické.

Keď som ich išla nafotiť, Mimi sa mi nakvartírovala do záberu a začala kradnúť knihu o Johannesovi Jensenovi, len tak-tak som stihla urobiť fotku :-) Takže sme si ju hneď aj prečítali spolu s knihou Wild od Emily Hughes.

Keď som si na začiatku leta prečítala všetky témy Prečítaného leta, tohto posledného týždňa som sa najprv trochu zľakla. Nevedela som ako tému zmeny poňať, no potom mi na myseľ prišla kniha Ti otravní králici a zrazu to išlo samé.

A prečo som vybrala práve tieto knihy? Lebo v Ti otravní králici medveď zmenil svoj postoj k okoliu čo ho nakonie…