Preskočiť na hlavný obsah

Tove Jansson: Muminek a...

Argo, 2011Myslím, že Tove Jansson a jej muminkov netreba predstavovať :-) 
A ak ste o nich naaahodou ešte nepočuli, kuk wiki https://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Tove_Jansson&prev=search, je tam o nich pár zaujímavých info :-)

Príbehy o týchto severských trolloch, ktorí vyzerajú ako hrošíkovia, sa mi páčia už dlho. Ako dieťa som ich však nečítala. V knižnici som na nich nenatrafila a doma sme ich nemali. Až ako dospelá som sa o nich dozvedela. Mimi nepôjde v mojich šľapajách, nakoľko v tajnej skrýši na ňu už čaká 8 knižiek o muminkoch - všetky, ktoré u nás vyšli v slovenčine. Musí si na ne ešte počkať a ja s ňou, keďže sú pre trošku väčšie detičky, prvočitateľov. Neskrývam, že sa veľmi teším ako ich budeme spolu čítať :-)


Preto ma potešilo, keď som naďabila na tieto knihy o muminkoch, určené pre najmenších čitateľov. Písané sú podľa pôvodných príbehov, len s tým rozdielom, že sú obrázkové s pár riadkami textu. Vďaka nim sa už deti od 2 rokov môžu zoznámiť s touto milou rodinkou trollov. 
Majú len jednu chybičku - sú v češtine a vyšli len 3. V angličtine je ich oveľa, oveľa viac. Tak ak vás zaujmú... :-D

Muminek a noční dobrodružstvíMuminek vymyslí výlet loďou na Opustený ostrov. Celá rodina Muminkovcov sa chystá, balí všetko potrebné aj nepotrebné a trvá im to tak dlho, až sa zotmie. Z výletu sa stane nočné dobrodružstvo. Muminkova sestra, slečna Ferka, zbadá v mori „niečo“. Je to poklad? Muminek sa vrhne do vody. Hladina sa za ním zavrie... Mimi spolu s posádkou lode napäto čaká kedy sa Muminek vynorí. Všetko však dobre dopadne :-)


Na tejto knihe na mňa najprv veľmi zmätočne pôsobil vzťah Muminka a slečny Ferky. Ako som písala vyššie, príbehy o muminkoch nepoznám a zoznamujem sa s nimi spolu s Mimi. Z tejto knihy som nadobudla pocit, že ide o vzťah dvoch zaľúbencov (nakoľko Muminek pomáha slečne Ferke vybrať šaty, potom loví pre ňu poklad a nakoniec mu ona pri ohníku zaspí na ramene), až neskôr som na internete vyčítala, že sú brat a sestra.

Muminek a narozeninyMám pocit, že táto kniha sa Mimi páči najviac zo všetkých troch. Bodaj by aj nie, keď je o narodeninách a darčekoch :-) Mne sa páči, že Muminek v nej od rodičov dostane "iba" básničku a gombík do zbierky. Muminek je však zo začiatku smutný, pretože sa chce priateľom pochváliť, aké narodeninové darčeky dostal, no tí na neho nemajú čas. Až na konci sa dozvieme, že to bolo len preto, lebo vyrábali darček pre Muminka. Všetko teda dobre dopadne a deň zavŕšia veľkou oslavou :-)


Muminek a sníhTúto knihu sme s Mimi tuším čítali len raz alebo dva krát. Zo všetkých troch má najsilnejší príbeh. O priateľstve. Myslím, že Mimi ho ešte ťažko chápe, pri čítaní ho musím trochu zjednodušovať, vysvetľovať. Mimi sa zatiaľ najviac páči záver knihy, kde muminkovia aj so svojimi priateľmi pijú horúcu čokoládu a hrajú sa v snehu :-)Príbehy o rodine Muminkovcov majú výchovný charakter, učia deti, čo je správne a čo nie, zobrazujú súdržnosť rodiny a silu priateľstva. A navyše - na konci každej knihy končí Muminek v posteli - rozhodne odporúčam všetkým malým špekulantíkom, ktorých je ťažké dostať večer do ríše snov :-)

Komentáre

 1. no teda, ako to zo som tieto prehliadla? super tip! tiez mam par komiksov odlozenych (kupovala som ich uz davno, cisto pre seba).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No to teda netuším :-D V slovine tie komiksové nevyšli :-( Iba také románové a v nich je málo obrázkov, no i tak sa z nich teším :-)

   Odstrániť
 2. Mumínky mám velmi ráda, jak mají ten svůj svět a je jim tam hezky :-) Já mám skoro celou sbírku těch klasických psaných knížeček a pak hlavně všechny díly v komiksové formě. To je dokonalé!!! Z těchto dětských verzí mám jen tu Mumínek má narozeniny a docela se mi líbí, i když originál je originál. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :-) Tie komiksové majú také isté príbehy ako tie románové?

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

najčítanejšie na blogu

D. Lokšová, A. Kováčová: Moji zeleninkoví kamaráti

Novinka na trhu Moji zeleninkoví kamaráti je jedna milá a chytľavá kniha pre deti, ktorú celú vytvorili šikovné maminy s hlavou plnou dobrých nápadov, vyšla vo vydavateľstve Čo dokáže mama.
Zaujala ma na prvý pohľad, povedala som si, že by to bola skvelá cena v našej vianočnej súťaži. Dievčatá z Čo dokáže mama boli veľmi ochotné poskytnúť jeden výtlačok knihy a maľovanky, o ktoré teraz môžete zabojovať vo Vianočkách s Mimi a Pojinkom.

Aj keď...ehm...nie tak celkom.  Keďže som vždy zvedavá na názor mojej malej knihomilky, knihu Moji zeleninkoví kamaráti som jej prečítala hneď ako nám došla domov. Už keď zbadala prvý obrázok bola nadšená a knihu mi chcela vytrhnúť z ruky, čo som jej samozrejme nemohla dovoliť. Veď cena je cena, sluší a patrí sa ju odovzdať výhercovi v top stave. Takže dieťa moje len pozeralo a listovala som ja.

Musím ešte podotknúť, že Mimi nerada číta básničky, riekanky a podobne. Možno je chyba vo mne, možno neviem urobiť pekný a počúvateľný prednes. Neviem, no výsledok …

Khoa Le: Strapúšik a Meduška

Na slovenské vydanie kníh Strapúšik a Meduška som sa nesmierne tešila. Nevedela som sa dočkať kedy sa dostanú na pulty kníhkupectiev a ja ich budem môcť držať v rukách. Rozhodla som sa, že ich Mimi dostane na Vianoce, pretože sú tak nádherné, že z nich bude ideálny knižný darček. Už len vydržať, bude to skúška nervov, odhodlania a sebazaprenia.

Autorkou oboch kníh je vietnamská ilustrátorka, grafická dizajnérka, výtvarníčka a spisovateľka v jednej osobe menom Khoa Le. Jej knihy pre deti sú malé umelecké diela a čo je skvelé, že za témy zvolila situácie, pri ktorých dochádza k stretom medzi rodičmi a deťmi. Možno aj vďaka týmto knihám nebudete mať problém s česaním vašej ratolesti alebo nosením čiapky, najmä v lete keď praží slnko. Aj keď...ktovie, či sa im nezapáči myšlienka Strapúšikovho holubieho hniezda na hlave alebo, že sa od slnka roztopia na med a nakoniec skončia s čokoládovým klobúkom na hlave ako Meduška. Čítať ich môžete už s najmenšími deťmi nakoľko je text krátky a je v slo…

Helena Haraštová: Veľká kniha tmy

Na pultoch kníhkupectiev sa objavila novinka Veľká kniha tmy autorky Heleny Haraštovej. V poslednej dobe som si obľúbila jej tvorbu. Určite aj vy poznáte a možno aj doma máte niektorú z jej kníh: Podívej, jak roste strom, Podívej, jak roste rastlina s ilustráciami slovenskej ilustrátorky Edit Sliackej, Už sa nebojím tmy, o ktorej sa viedlo koncom minulého roka dosť diskusií a v nedávnom článku som písala o Jaké svátky slaví děti celého světa, v ktorom som spomínala aj druhú knihu zo série Jak bydlí děti celého světa.


Veľká kniha tmy je pomerne útla kniha o živote v tme, no pritom nabitá rôznymi zaujímavosťami. Deti sa najprv dozvedia čo to tá tma vlastne je, aké zdroje umelého svetla poznáme a potom môžu nazrieť do nočného života v prírode, v oceáne, v meste, na dedine, či zistia ako funguje letisko, kým ony sladko spia.

Helena Haraštová vo svojich knihách informácie podáva stručne, no výstižne a nie je to ani v tomto prípade inak. Obsah je ideálny pre deti od 3 do 6 rokov, je pútavý a …

Monika Kompaníková: Hlbokomorské rozprávky

O Hlbokomorských rozprávkach toho bolo popísané už veľa, jeden z pekných článkov nájdete napríklad aj priamo na stránke vydavateľstva Artforum, ktorý si môžete prečítať tu.Nebudem sa teda veľmi rozpisovať. Chcem hlavne vyjadriť radosť, že Mimi na ne konečne dozrela. Čakali ju v skrýši tri roky, kupovala som ich ako novinku keď bola Mimi ešte bábätko, lebo som sa bála, že sa vypredajú kým do nich dorastie. Tieto moje strachy...držia ma doteraz a stále nakupujem knihy do skrýše.No o tom som nechcela. Trpezlivo som teda čakala na chvíľu, keď si budeme s Mimi Hlbokomorské rozprávky čítať. Mimi si príbehy o netradičnom priateľstve medzi rybou Bibou a morským hadom Radom, vďaka ktorým sa naučila veľa o živote na morskom dne, obľúbila od prvého riadku.

Páči sa mi, že autorka Monika Kompaníková za hlavných hrdinov knihy vybrala snáď najnevábnejšie morské stvorenia. Ryba Biba je totiž Morský čert. Ak ste niekedy videli rozprávku Hľadá sa Nemo, určite si spomeniete na scénku kde sa Marlin (Nemov…

Prečítané leto: O zmene

Ani sme sa nenazdali a Prečítané leto končí. Bolo plné čítania a všemožných aktivít, plné inšpirácií a ja som veľmi rada, že sme s Mimi pri tom mohli byť. Zažili sme kopu zábavy a knižnicu doplnili o ďalšie krásky. Čaká nás posledný týždeň, počas ktorého budeme čítať knihy o zmene. A ja som zistila, že o väčšine z tých, ktoré som z detskej knižnice vybrala, som už na blogu písala. Čo je skvelé, pretože tieto dni máme trochu hektické.

Keď som ich išla nafotiť, Mimi sa mi nakvartírovala do záberu a začala kradnúť knihu o Johannesovi Jensenovi, len tak-tak som stihla urobiť fotku :-) Takže sme si ju hneď aj prečítali spolu s knihou Wild od Emily Hughes.

Keď som si na začiatku leta prečítala všetky témy Prečítaného leta, tohto posledného týždňa som sa najprv trochu zľakla. Nevedela som ako tému zmeny poňať, no potom mi na myseľ prišla kniha Ti otravní králici a zrazu to išlo samé.

A prečo som vybrala práve tieto knihy? Lebo v Ti otravní králici medveď zmenil svoj postoj k okoliu čo ho nakonie…