Preskočiť na hlavný obsah

Rotraut Susanne Bernerová: Potulky

Rotraut Susanne Bernerová: Potulky jarou, Potulky letom, Potulky jeseňou, Potulky zimou, Potulky nocou

Zelený Kocúr 2012 a 2014, Gerstenberg Verlag 2008


Potulky sa skladajú z piatich samostatných knižiek. U nás vyšli zatiaľ len štyri: Potulky jarou, Potulky letom, Potulky jeseňou a Potulky zimou. V nemčine sa mi podarilo objaviť poslednú, piatu knihu: Potulky nocou (Nacht-Wimmelbuch).


Ide o čisto obrázkové knihy, ktoré na seba nadväzujú postavami a miestami. Potulky trénujú v deťoch pozorovacie schopnosti, sústredenie, pamäť, tiež pomáhajú pri rozširovaní slovnej zásoby. Vhodné sú pre deti od 1 do 99 rokov ;-) Podľa mňa je séria kníh Potulky najlepšia (tohto druhu) na našom trhu. 
Mimi dostala ako prvé Potulky zimou vo svojich 11 mesiacoch. Bolo to v zime. Knihy som malej dávala podľa toho ako plynuli ročné obdobia v reálnom svete, aby som ju učila rozmanitosti ročných období nielen knižne, no aj na živo. Ukazovala som jej cez okno a zároveň v knihe, že v zime sú holé konáre stromov, sneh... Na začiatku sme sa vždy dostali len po druhú dvojstranu, potom už nevládala vnímať. Postupne ako postavy, zvieratká, dopravné prostriedky spoznávala, vydržala "čítať" dlhšie a dlhšie. Všímala si čoraz viac detailov. Niekedy sme sa zamerali na jednu postavu v knihe a pozorovali ju na každej strane, čo robí, kam ide, či niečo stratila. Inokedy sme len podrobne skúmali napríklad stránku s domom, nakúkali do každej izby, pozerali sme aké predmety sú v nich nakreslené a uvažovali, ktoré postavy tam bývajú...
Na jar dostala Potulky jarou a opäť som videla, že je pre ňu veľmi náročné porovnávať naraz dve knihy. Najskôr sme teda "čítali" každú samostatne. Teraz si už sama obe knihy vezme, otvorí na rovnakých stranách a "číta". 
K dispozícii má aj zvyšné tri knihy: Potulky letom, Potulky jeseňou a Potulky nocou, no zatiaľ sme sa k nim nedostali. Verím, že neskôr ako bude rásť ocení ich rozmanitosť, bude ich skúmať všetky naraz a jej šedá mozgová bude bujnieť a rozmáhať sa :-)


Potulky sú u nás doma jedny z najobľúbenejších kníh vôbec. Zo začiatku sme si ich prezerali každý deň. Mimi sa ich nevedela nasýtiť. Teraz sú Potulky stálice našej detskej knižnice, ku ktorým sa priebežne celá rodina radi vraciame. 

Komentáre

 1. ja som asi maniak, začala som Potulkami jarou, keďže Luky bude mať budúci rok v marci rok, tak začneme jeho obdobím, na túto knižku sa teším najviac

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :-) Ja mám zas zimné dieťa, tak preto sme začali Potulkami zimou, aj keď sú teda menej pestré :-)

   Odstrániť
 2. My sme zacali Potulkami jesenou - Barborka ma 10 mesiacov a taketo velke leporelo sa jej paci a zaujalo aj nas, rodicov. K Vianociam dostane zimnu verziu. Dufam velmi, ze sa planuje vydat v slovencine aj nocna kniha. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Kedysi dávno som písala do vydavateľstva Zelený kocúr, ktorý Potulky u nás vydal a odpísali mi, že nie, ale to bolo aj hádam pred rokom, tak... ktovie :-)

   Odstrániť
  2. Tak predsalen sa vydavatelstvo rozhodlo vydat aj Potulky nocou... Skoda, z bookdepository sme si objednali uz nemecke vydanie :-(

   Odstrániť
 3. Dobry den, s radostou Vám oznamujeme, ze vysla kniha Potulky nocou! :) Zeleny kocur ;)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

najčítanejšie na blogu

D. Lokšová, A. Kováčová: Moji zeleninkoví kamaráti

Novinka na trhu Moji zeleninkoví kamaráti je jedna milá a chytľavá kniha pre deti, ktorú celú vytvorili šikovné maminy s hlavou plnou dobrých nápadov, vyšla vo vydavateľstve Čo dokáže mama.
Zaujala ma na prvý pohľad, povedala som si, že by to bola skvelá cena v našej vianočnej súťaži. Dievčatá z Čo dokáže mama boli veľmi ochotné poskytnúť jeden výtlačok knihy a maľovanky, o ktoré teraz môžete zabojovať vo Vianočkách s Mimi a Pojinkom.

Aj keď...ehm...nie tak celkom.  Keďže som vždy zvedavá na názor mojej malej knihomilky, knihu Moji zeleninkoví kamaráti som jej prečítala hneď ako nám došla domov. Už keď zbadala prvý obrázok bola nadšená a knihu mi chcela vytrhnúť z ruky, čo som jej samozrejme nemohla dovoliť. Veď cena je cena, sluší a patrí sa ju odovzdať výhercovi v top stave. Takže dieťa moje len pozeralo a listovala som ja.

Musím ešte podotknúť, že Mimi nerada číta básničky, riekanky a podobne. Možno je chyba vo mne, možno neviem urobiť pekný a počúvateľný prednes. Neviem, no výsledok …

Khoa Le: Strapúšik a Meduška

Na slovenské vydanie kníh Strapúšik a Meduška som sa nesmierne tešila. Nevedela som sa dočkať kedy sa dostanú na pulty kníhkupectiev a ja ich budem môcť držať v rukách. Rozhodla som sa, že ich Mimi dostane na Vianoce, pretože sú tak nádherné, že z nich bude ideálny knižný darček. Už len vydržať, bude to skúška nervov, odhodlania a sebazaprenia.

Autorkou oboch kníh je vietnamská ilustrátorka, grafická dizajnérka, výtvarníčka a spisovateľka v jednej osobe menom Khoa Le. Jej knihy pre deti sú malé umelecké diela a čo je skvelé, že za témy zvolila situácie, pri ktorých dochádza k stretom medzi rodičmi a deťmi. Možno aj vďaka týmto knihám nebudete mať problém s česaním vašej ratolesti alebo nosením čiapky, najmä v lete keď praží slnko. Aj keď...ktovie, či sa im nezapáči myšlienka Strapúšikovho holubieho hniezda na hlave alebo, že sa od slnka roztopia na med a nakoniec skončia s čokoládovým klobúkom na hlave ako Meduška. Čítať ich môžete už s najmenšími deťmi nakoľko je text krátky a je v slo…

Helena Haraštová: Veľká kniha tmy

Na pultoch kníhkupectiev sa objavila novinka Veľká kniha tmy autorky Heleny Haraštovej. V poslednej dobe som si obľúbila jej tvorbu. Určite aj vy poznáte a možno aj doma máte niektorú z jej kníh: Podívej, jak roste strom, Podívej, jak roste rastlina s ilustráciami slovenskej ilustrátorky Edit Sliackej, Už sa nebojím tmy, o ktorej sa viedlo koncom minulého roka dosť diskusií a v nedávnom článku som písala o Jaké svátky slaví děti celého světa, v ktorom som spomínala aj druhú knihu zo série Jak bydlí děti celého světa.


Veľká kniha tmy je pomerne útla kniha o živote v tme, no pritom nabitá rôznymi zaujímavosťami. Deti sa najprv dozvedia čo to tá tma vlastne je, aké zdroje umelého svetla poznáme a potom môžu nazrieť do nočného života v prírode, v oceáne, v meste, na dedine, či zistia ako funguje letisko, kým ony sladko spia.

Helena Haraštová vo svojich knihách informácie podáva stručne, no výstižne a nie je to ani v tomto prípade inak. Obsah je ideálny pre deti od 3 do 6 rokov, je pútavý a …

Monika Kompaníková: Hlbokomorské rozprávky

O Hlbokomorských rozprávkach toho bolo popísané už veľa, jeden z pekných článkov nájdete napríklad aj priamo na stránke vydavateľstva Artforum, ktorý si môžete prečítať tu.Nebudem sa teda veľmi rozpisovať. Chcem hlavne vyjadriť radosť, že Mimi na ne konečne dozrela. Čakali ju v skrýši tri roky, kupovala som ich ako novinku keď bola Mimi ešte bábätko, lebo som sa bála, že sa vypredajú kým do nich dorastie. Tieto moje strachy...držia ma doteraz a stále nakupujem knihy do skrýše.No o tom som nechcela. Trpezlivo som teda čakala na chvíľu, keď si budeme s Mimi Hlbokomorské rozprávky čítať. Mimi si príbehy o netradičnom priateľstve medzi rybou Bibou a morským hadom Radom, vďaka ktorým sa naučila veľa o živote na morskom dne, obľúbila od prvého riadku.

Páči sa mi, že autorka Monika Kompaníková za hlavných hrdinov knihy vybrala snáď najnevábnejšie morské stvorenia. Ryba Biba je totiž Morský čert. Ak ste niekedy videli rozprávku Hľadá sa Nemo, určite si spomeniete na scénku kde sa Marlin (Nemov…

Prečítané leto: O zmene

Ani sme sa nenazdali a Prečítané leto končí. Bolo plné čítania a všemožných aktivít, plné inšpirácií a ja som veľmi rada, že sme s Mimi pri tom mohli byť. Zažili sme kopu zábavy a knižnicu doplnili o ďalšie krásky. Čaká nás posledný týždeň, počas ktorého budeme čítať knihy o zmene. A ja som zistila, že o väčšine z tých, ktoré som z detskej knižnice vybrala, som už na blogu písala. Čo je skvelé, pretože tieto dni máme trochu hektické.

Keď som ich išla nafotiť, Mimi sa mi nakvartírovala do záberu a začala kradnúť knihu o Johannesovi Jensenovi, len tak-tak som stihla urobiť fotku :-) Takže sme si ju hneď aj prečítali spolu s knihou Wild od Emily Hughes.

Keď som si na začiatku leta prečítala všetky témy Prečítaného leta, tohto posledného týždňa som sa najprv trochu zľakla. Nevedela som ako tému zmeny poňať, no potom mi na myseľ prišla kniha Ti otravní králici a zrazu to išlo samé.

A prečo som vybrala práve tieto knihy? Lebo v Ti otravní králici medveď zmenil svoj postoj k okoliu čo ho nakonie…